TÜRKİYE'DE ÖLEN NİJERYALI GENCİN BABASININ VASİYETİ

Kayseri'de Türkiye Diyanet Vakfı'na bağlı uluslararası imam hatip lisesinde okuyan Nijeryalı Abdulfathi Olamigoke, spor yaparken beyin kanaması geçirerek vefat etti. Babası vasiyetini yazarak oğlunun Türkiye topraklarında defnedilmesini istedi ve Nijerya'ya getirilmesi için harcanacak cenaze masraflarının da vefat eden oğlumun yerine bu ilmi alabilmesi için kardeşinin Türkiye'ye kabul edilmesini istedi.

Türkiye Diyanet Vakfı himayesinde Milli Eğitim Bakanlığı ve İlahiyat Fakülteleri ile işbirliği içinde 111 ülkeden 2 bin 500 öğrenciye "Uluslararası İlahiyat Programı" ve "Uluslararası İmam Hatip Lisesi Programı" vasıtasıyla Türkiye'de eğitim veriliyor. Bu kapsamda Uluslararası Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde öğrenim görmek için gelen 14 yaşındaki Nijeryalı Abdulfathi Olamigoke geçirdiği beyin kanaması sonucu vefat etti.

Nijeryalı Abdulfathi Olamigoke'nin cenaze namazını İl Müftümüz Doç. Dr. Şahin Güven'in kıldırdı. Hunat Camii'nde kılınan cenaze namazına birçok yetkilinin yanı sıra öğretmen ve öğrencileri katıldı. Nijeryalı Abdulfathi Olamigoke'nin vefat haberinin ailesine iletilmesi ve resmi işlemlerin tamamlanması nedeniyle cenazenin naaşı bir süre bekletildi.

Son olarak Nijeryalı Abdulfathi Olamigoke'nin cenazesi Uluslararası Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne getirildi. Burada okul bahçesinde bir konuşma yapan Uluslararası Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Sıddık Kaya, "Abdulfathi Olamigoke kardeşimiz sadece dört gün aramızda olmasına rağmen herkesle çok güzel bir muhabbeti oldu. Sanki her bir öğretmeniyle, her bir arkadaşıyla bir hatırası, bir fotoğrafı var. Duyguların zor ifade edildiği bir an, ben dört yıldır bu okulda idarecilik yapıyorum. Her defasında konuşmama başlarken bizim elmaslarımız derdim. Elmaslarımızdan birisini kaybettik. İnanıyorum ki şehittir. Rabbim bizleri de onun şefaatine nail eylesin" diyerek sözlerini tamamladı.

BABASININ VASİYETİ

Daha sonra söz alan Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, "Abdulfathi Olamigoke kardeşimiz ilim yolunda, gurbette ailesinden uzak bir ülkede vefat etti. O'nun için ölüm bir şehadettir. Kardeşimizin vefatı sonrası babasına oğlunun vefatının bildirilmesi ve cenazenin Nijerya'ya gönderilmesi hususu sorulduğunda babası bizlere bir mektup yazdı. Mektupta aynen şunları bildiriyor:

"Ben oğlumu sizin ülkenize bir şeyler öğrensin, İslam'ın doğru bilgisini orada edinsin ve memleketine faydalı olsun diye gönderdim. Ama Cenab-ı Hakkın planı başkaymış. Bizler Müslüman olarak buna boyun eğmek durumundayız. Ben oğlumun müsaade ederseniz kutsal Türkiye topraklarına defnedilmesini sizden talep ediyorum ve vefat eden oğlumun yerine bu ilmi alabilmesi için kardeşinin Türkiye'ye kabul edilmesini istiyorum. Buraya getirilmesi için harcanacak cenaze masraflarının da orada ilim yolunda ülkenizde bulunan kardeşlerimize harcanmasını talep ediyorum."

Konuşmalar sonrası İl Müftü Yardımcımız Mehmet İzci tarafından okul bahçesinde ikinci kez cenaze namazı kıldırıldı. Cenaze namazı sonrası Nijeryalı Abdulfathi Olamigoke'nin naaşı İldem Mezarlığı'na defnedildi.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle