TÜRKİYE ÜÇ KITADA BAYRAM YAPTI

Türkiye'de yardım kuruluşları bu Kurban bayramında da 3 kıtada onlarca ülkeye yardım ulaştırdı. Ezilen ülkeleri bayramda yalnız bırakmayan STK’lar ‘yeni Türkiye’nin dayanışma seferberliğini dünyaya gösterdi.

Türk Kızılayı, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Diyanet Vakfı, Yer Yüzü Doktorları, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı ve Deniz Feneri gibi yardım organizasyonları yaklaşık 2 milyondan fazla kişiye bağışlardan gelen kurbanları dağıttı. Ezilen insanlara Kurban’ı yaşatan yardım kuruluşları, Yeni Türkiye’nin yardım severliğini kıtaları aşarak dünya gösterdi.

HÜDAYİ VAKFI ETİYOPYALILAR’IN YANINDAYDI

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı da Türkiye’den bağışlanan 2 bin 100 hisselik kurbanı Etiyopya’da keserek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

Uzun yıllardır Orta Asya’da, Kafkaslarda, Balkanlarda, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde kurban yardımı yapan vakıf, bu Kurban Bayramında da tercihlerini en muhtaç bölgelere yardım yaparak gerçekleştirdi. Afet yaşamış bölgeler öncelikli kesimlerin olduğu yerler oldu.

Ülke olarak; Filistin, Suriye, Irak, Somali, Gana, Tanzanya, Uganda, Kamerun, Burkina Faso, Afganistan, Pakistan- Keşmir, Filipinler–Moro, Hindistan, Kazakistan, Moğolistan, Kırgızistan, Arnavutluk, Makedonya, Kosova gibi yaklaşık 50 ülkede kurban kesimi yapıldı.

6 KURBAN VEKALETİNDEN BİRİ ETİYOPYA’YA

Türk Kızılay’ı 2007 yılından beri uyguladığı yurt dışında kurban vekaleti kapsamında Pakistan, Somali, Etiyopya, Bangladeş, Filistin, Irak, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Makedonya ve Bulgaristan’da kesilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Türk Kızılay’ına kurban  kesimi için verdiği 6 vekaletten birinin kurbanı Etiyopya’nın Somali Eyaleti’nin Jijiga kentinde kesilerek dağıtıldı.

İHH SAVAŞIN YIKTIĞI ÜLKELERDE

İHH Suriye’de Şam, Halep, Hama, İdlib, Lazkiye, Deirezzor ve diğer şehirlerdeki mülteci kamplarında kesilen 3 bin 205 hisse kurban, yaklaşık 115 bin 380 civarında ihtiyaç sahibine dağıtımı yaptı. Deniz Feneri de bu yıl Afganistan, Arnavutluk, Bangladeş, Çad, Etiyopya, Fildişi Sahili, Filipinler/Moro, Gana, Gürcistan, Irak, Kamerun, Kenya, Kazakistan, Kırgızistan,  Moğolistan, Moritanya, Nijer, Pakistan, Somali, Sri Lanka, Sudan, Tanzanya, Tayland-Patani, Uganda, Yemen, Zimbabve, Bosna Hersek, Filistin, Kosova, Makedonya’da kurban kesti.

TÜRKİYE DİYANET VAKFI 70 ÜLKEDE

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) da   kurban kesim organizasyonu 70 ülkede gerçekleştirdi. TDV Afrika, Asya ve Güney Amerika’da 120 bin kurban ve kesti.

Yeryüzü Doktorları da bu yıl Ebola ile mücadele eden Afrika’yı kendine kurban vekaleti alanı seçti; Somali, Kenya, Nijer, Çad, Gamia, Gana, Demokratik Kongo, Kamerun Orta Afrika Cumhuriyeti‘nde hem kurban ibadetini yerine getirdi hem de sağlık taramaları yaptı.

İhlas Vakfı’nda bu sene, Somali, Afganistan, Etiyopya, Yemen,  Sudan, Moritanya, Kenya, Azerbaycan, Gürcistan ve Hindistan’da hayırseverlerin bağışladığı kurbanları keserek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle