TÜRKİYE GAZZE'DE YIKILAN CAMİLERİ YENİDEN YAPTI

İsrail saldırıları nedeniyle yıkılan Gazze'deki camilerin yapımı için harekete geçen Türkiye Diyanet Vakfınca (TDV), 9 caminin yeniden inşası gerçekleştirildi.

Ambargo altındaki Gazze'de yaşayan Müslümanların talebiyle geçen yılın aralık ayında 9 caminin temeli atıldı. Bölgeye çimento götürülmesi konusundaki sıkıntılara rağmen çalışmalarını sürdüren TDV, camilerin yapımını büyük ölçüde tamamladı.

Birbirinden farklı büyüklüklere sahip, 40 bin 800 kişinin namaz kılabileceği kapasiteye sahip 9 cami, gelecek aylarda hizmete sunulacak.

Gazze'de yaptırılan camiler ve özellikleri şöyle:

İmam Buhari Camii: Gazze'nin kuzeyindeki camide 5 bin kişi namaz kılabilecek. İsrail sınırının çok yakınındaki cami, saldırılar sonucu 2004'te yıkıldı.

İmam Müslim Camii: Gazze'nin kuzeyinde yer alan ve 2009'da yıkılan cami, yeni haliyle 3 bin kişiye hizmet edebilecek sahip.

Hasan el-benna Camii: İsrail askerlerinin açtığı ateş sırasında camide namaz kılan 10 kişi hayatını kaybettiği , 4 kişinin yaralandığı ve 16 Ocak 2009'da yıkılan cami TDV'nin desteğiyle yeniden yapıldı. Cami 9 bin kişi kapasiteli.

Sultan Abdulhamid Camii: Camiye, Filistin'den vazgeçmeyi kabul etmediği için İkinci Sultan Abdülhamid'in adı verildi. Gazze'de 2014'te yıkılan ve yeniden inşası gerçekleştiren camide, 4 bin kişiye ibadet sunulabilecek.

YARIM ASIRLIK CAMİ DE YAPILDI 

Sefa Camii: Yarım asırdan daha yaşlı bir cami olan, yapımı 1949'a kadar uzanan ve 2014'te saldırılar sonucu yıkılan Sefa Camisi de TDV tarafından yapıldı. Alvusta bölgesindeki caminin, 9 bin kişilik kapasitesi bulunuyor.

Bedir Camii: Devlet binalarına çok yakın bir yerde bulunan ve 1954 yılında inşa edilen Bedir Camisi'ne 2008 yılında gerçekleşen saldırıda birçok kişi yaşamını yitirdi. Furkan Savaşı sırasında camiye yeniden saldırıldı. 2008'de yıkılan ve tekrar inşa edilen cami, 9 bin kişilik.

Hamza Camii: Hazreti Hamza'nın ismini taşıyan cami, 2014'te yıkıldı. İnşası tamamlanan cami 600 kişiye hizmet verecek.

İmam Malik Camii: Han Yunus bölgesinde yer alan ve 2014'te tahrip olan Cami, 500 kişinin aynı anda ibadet edebileceği büyüklükte.

Tevhid Camii: Mısır sınırına yakın olan ve 2014 yıkılan Tevhid Camisi'nin 700 kişilik kapasitesi bulunuyor.

Kaynak: Türkiye Diyanet Vakfı

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle