TİKA'DAN AFGANİSTAN'IN EĞİTİMİNE BÜYÜK DESTEK

TİKA'nın Afganistan'daki eğitim projeleri sayesinde 200 binden fazla öğrenci okulla tanıştı. Son 10 yılda 83 okul inşa edildi, 200 okul tamir edildi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'da faaliyete başladığı 2005 yılından bu yana adeta bir eğitim seferberliği başlattı. Aradan geçen 10 yılda hayata geçirilen yaklaşık 800 proje sayesinde 200 bin öğrenci okulla tanışırken, 83 okul inşa edildi, 200 okul da tamir edilerek eğitime kazandırıldı.

TİKA, Afganistan'daki eğitim projelerine ilişkin bir rapor yayımladı. Buna göre TİKA, Afganistan'da derslik açığından, yetişmiş öğretmen eksikliğine kadar değişik alanlardaki eksiklikleri gidermeye çalışarak ülke genelinde yaklaşık 6,5 milyon öğrenciye hizmet verdi.

Afganistan'da son 10 yılda 800’ü aşkın proje hayata geçirildi. Eğitime katkı için 83 okulun sıfırdan inşası ve 200 okulun tadilat ve donanım çalışmasıyla 200 binden fazla öğrenci okulla tanıştı.

ÖĞRETMENLERE TAKVİYE KURSLAR

Rapora göre, Afganistan'da bulunan 6,5 milyon öğrenci sadece 11 bin 642 okulda öğrenim görüyor. Binası olan okul sayısı 4 bin 384. Eğitimin başlıca sorunlarından olan fiziki şartların yetersizliğinin yanı sıra yetişmiş öğretmenlerin de az olması sorunları büyütüyor.

TİKA'nın, okur yazar oranı yüzde 36 civarında olan Afganistan'daki projelerinden en önemlisi olarak gösterdiği öğretmenlere takviye kursları sayesinde eğitim alanındaki iyileştirmelere eğitmenlerden başlanıyor.

Kabil'de kurulan ve 2014 yılında faaliyete başlayan Sürekli Eğitim Merkezi ile öğretmenlere kapasite arttırıcı eğitim programları düzenlenerek aynı anda 80 öğretmene hizmet veren merkezde öğretmenlerin her türlü ihtiyacını karşılamaya yönelik altyapı oluşturulduğu belirtildi.

Kapalı alan büyüklüğü 2 bin 930 metrekare olan merkezde, 4 adet seminer odası, 96 yatak kapasiteli 48 oda, 180 kişilik konferans salonu, 200 kişilik yemekhane, kafeterya ve mutfak bulunuyor.

TÜRKÇE ÖĞRETİMİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Afganistan'da en çok konuşulan ikinci yabancı dil haline gelen Türkçenin ülke genelinde yaygınlaştırılması amacıyla Kabil Üniversitesi bünyesinde Türkoloji hizmet binası inşa edildi.

Tüm tefrişatı TİKA tarafından yapılan hizmet binası 2 bin 390 metrekarelik kapalı alanıyla dikkati çekiyor.

Kaynak: AA

 

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle