KUR’AN EĞİTİMİNE KAÇ YAŞINDA BAŞLANMALI?

Çocuklar ne zaman Kur’an öğrenmeye başlayabilir?

Pedagolojik olarak bakıldığı zaman, 4 yaşına gelen çocuklarda ezber ve alfabetik öğrenme süreci başlamıştır. Bu dönemdeki çocuklar çevresinde gördükleri ve duydukları her şeyi kolay bir şekilde kaparlar.

Erken yaşlarda çocuklarına Kur’an-ı Kerim eğitimini vermek isteyen aileler, 4 yaş döneminde dini motifli şarkıları ezberletmekle işe başlayabilirler. Buradaki asıl amaç, ‘bir an önce ezberletmek’ değil ‘sevdirmek’tir.

Öğrenme aşamaları onlar için ne kadar doğal olursa, eğitime uyum sağlamaları da bir o kadar hızlı ve zahmetsiz olur. Bu yaş grubundaki çocuklar ‘kulak’ ile öğreneceğinden dolayı dinleyerek öğretmek onlar için daha faydalı olacaktır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ NOKTA

Elif-ba’yı kendiniz öğretmeyecek, çocuğunuza camiye ya da Kur’an kursuna göndermeyi düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ‘çocuğunuzun çocukluğunu engellemeyen bir mekan ve çocuklarla arası iyi olan bir hoca bulmak’ olacaktır. Bu iki koşulun sağlanmasıyla çocuğunuzun ilerleyen zamanlarda Kur’an-ı Kerim okumaya duyduğu heves daha da artacaktır.

EN BÜYÜK YANLIŞ

Ailelerin farkında olmadan yaptığı en büyük yanlış ise çocuklarının ezberlediği sureleri, başkalarına överek anlatmalarıdır. Her ne kadar iyi niyetle de yapılsa, bu davranış çocuklarda rekabete neden olacaktır. Aileler, çocuklarında bu hatayı yapmamaya özen göstermelidir.

Kaynak: Hatice Kübra Tongar, Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi, Hayy Kitap

ÇOCUĞA DİNİ EĞİTİM NASIL VERİLMELİ?

ÇOCUKLARA KUR’AN EĞİTİMİ VERMENİN ÖNEMİ

KUR’AN-I KERİM’İ EZBERLEME TEKNİKLERİ

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle