TESBİHAT FARZDAN SONRA MI YOKSA SÜNNETTEN SONRA MI YAPILIR?

Peygamberimiz nasıl tesbihat yapardı? Tesbih farzdan sonra mı yoksa sünnetten sonra mı çekilir? Namazdan sonra tesbih nasıl çekilir ne söylenir? Tesbihatı namazın farzından sonra mı sünnetten sonra mı yapmak gerekir? Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım, namaz sonrası tesbihatın hükmünü anlatıyor.

Hz. Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- namazın akabinde, hemen peşinde 33 defa Sübhanallah, 33 defa Elhamdülillah, 33 defa Allahu Ekber ve yüzüncüde “Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu’l mülkü ve lehu’l hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr.” tesbihini okuyan kimselere Cenab-ı Allah’ın mükafat vereceğinden bahsediyor.

Binaenaleyh buradaki namazın akabinde ifadesi selam verir vermez, hemen bu tesbihatın yapılmasını mı gerektirir yoksa namazın bir parçası olan yani namazı bitirdikten sonra yapmak gerekir? -Söz gelimi öğle namazını kılıyoruz. Öğle namazının ilk sünneti var, farzı ve son sünneti var. Öğle namazının farzından sonra son sünnet olduğuna göre onunla ilgili de Efendimiz kim öğle namazının farzından sonra iki rekat namaz kılarsa buyuruyor. Şimdi burada iki ifade söz konusu. Biri kim namazın akabinde tesbih çekerse, diğeri kim namazın akabinde namaz kılarsa diye ifade ediyor.

MÜZEZZİNLİK VE NAMAZ SONRASI TESBİHAT NASIL YAPILIR?

MÜZEZZİNLİK VE NAMAZ SONRASI TESBİHAT NASIL YAPILIR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle