TEKASÜR SURESİ’NİN OKUNUŞU, ANLAMI VE TEFSİRİ

Tekasür ne demektir? Tekasür Suresi ne zaman ve nerede inmiştir? Tekasür Suresi’nin okunuşu, anlamı ve tefsiri nasıldır? İşte Tekasür Suresi hakkında bilgiler...

Tekâsür Sûresi, Mekke döneminde inmiştir. Sûre, 8 âyettir. Tekâsür, mal, mülk ve çoluk çocuğun çokluğuyla övünmek demektir.

TEKASÜR SURESİ DİNLE - VİDEO

TEKASÜR SURESİ ARAPÇA

اَلْهٰيكُمُ التَّكَاثُرُۙ ﴿1﴾ حَتّٰى زُرْتُمُ الْمَقَابِرَۜ ﴿2﴾ كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَۙ ﴿3﴾ ثُمَّ كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَۜ ﴿4﴾ كَلَّا لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْيَق۪ينِۜ ﴿5﴾ لَتَرَوُنَّ الْجَح۪يمَۙ ﴿6﴾ ثُمَّ لَتَرَوُنَّهَا عَيْنَ الْيَق۪ينِۙ ﴿7﴾ ثُمَّ لَتُسْـَٔلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّع۪يمِ ﴿8﴾

TEKASÜR SURESİ’NİN TÜRKÇE OKUNUŞU

Bismillâhirrahmanirrahim.

﴾1-2﴿ Elhâkumut tekâsur(tekâsuru). Hattâ zurtumul mekâbir(mekâbira).

﴾3-4﴿ Kellâ sevfe ta’lemûn(ta’lemûne). Summe kellâ sevfe ta’lemûn(ta’lemûne).

﴾5-8﴿ Kellâ lev ta’lemûne ilmel yakîn(yakîni). Le teravunnel cahîm(cahîme). Summe le teravunnehâ aynel yakîn(yakîni). Summe le tus’elunne yevmeizin anin naîm(naîmi).

TEKASÜR SURESİ’NİN ANLAMI

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

﴾1-2﴿ Çokluk kuruntusu sizi o derece oyaladı ki, nihayet kabirleri ziyaret ettiniz.

﴾3-4﴿ Hayır! Yakında bileceksiniz! Elbette yakında bileceksiniz!

﴾5-8﴿ Gerçek öyle değil! Kesin bilgi ile bilmiş olsaydınız, (orada) mutlaka cehennem ateşini görürdünüz. Sonra ahirette onu çıplak gözle göreceksiniz. Nihayet o gün (dünyada yararlandığınız) nimetlerden elbette ve elbette hesaba çekileceksiniz.

TEKASÜR SURESİ’NİN KISA TEFSİRİ

TEKASÜR SURESİ HAKKINDA BİLGİLER

  • Tekâsür Sûresi’nin Nüzûlü

Mushaftaki sıralamada yüz ikinci, iniş sırasına göre on altıncı sûredir. Kevser Sûresi’nden sonra, Mâûn Sûresi’nden önce Mekke’de inmiştir. Medine’de indiğine dair rivayet de vardır. (bk. Buhârî, “Rikåk” 10; Şevkânî, V, 575)

  • Tekâsür Sûresi’nin Adı/Ayet Sayısı

Sûre adını 1. âyette geçen ve “çokluk yarışı, çoklukla övünme” anlamlarına gelen tekâsür kelimesinden almıştır. “Elhâküm” ve “Makbûre” isimleriyle de anılmaktadır. (İbn Âşûr, XXX, 517)

  • Tekâsür Sûresi’nin Konusu

Sûrede insanların, hayatın aldatıcı yönleriyle meşgul olmalarından, dünya malını biriktirmeye olan düşkünlüklerinden ve âhiret hallerinden söz edilmektedir?

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

  • Çok güzel olmuş emeğinize sağlık

    ne gü,zel süreler allahın izniyle kolayca öğreneceğim

Yorum Ekle