Tansiyonu Ne Düşürür?

Şişmanlık, sigara, stres ve kalp sıkıntıları yüksek tansiyonu tetikliyor. Fırlayan tansiyonu indirmek için limon ve sarımsak ilaçlar kadar iş görüyor.

Yüksek tansiyon, atardamarlardaki büyük kan basıncının 150, küçük kan basıncının ise 90'a eşit ya da daha yüksek olduğu durumlara denir. Tansiyonu uzun süre yüksek olanlarda beyin, böbrek, kalp ve damar hastalıkları daha çok görülüyor ve yaşam süresi daha kısa oluyor. Kalıtım, ruhsal açıdan çabuk etkilenen heyecanlı kişilik, şişmanlık ve kalp ile böbrek hastalıkları yüksek tansiyona sebep olur. Tansiyonu yüksek olanların sakin bir hayat sürmeleri ve gıdalarına çok dikkat etmeleri gerekir. Bazı gıdalar tansiyon seviyesinin dengelenmesinde önemli rol oynar. İşte tansiyonu düşüren besinler...

ÇiLEK

Yüksek oranda C vitamini bulunduğu gibi, yüksek tansiyonu düşüren maddeler içerir.

ISPANAK

Kalp hastalıklarına, felce, yüksek tansiyona, karşı etkili bir sebzedir. Tansiyon hastalarının haftada 2-3 kez yemesinde fayda vardır.

SARIMSAK

Tansiyon ilacıdır. Bazı mide kanserlerini önlediği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği de kanıtlanmıştır. Tansiyon ve kolesterol düşürücü etkisi kesindir.

ALIÇ

Asabi çarpıntıları giderir. Yüksek tansiyonu düşürür. Damar sertliğine faydalıdır.

KEREVİZ

Çin'de asırlardır geleneksel olarak tansiyon düşürücü ilaç olarak kabul görmektedir. Bir parça kereviz sapı yenildiğinde, etkisini rahtlıkla görülür.

ÇÖREKOTU

Çörekotu yağının kür halinde 8-10 hafta yemeklerle beraber bol su alınarak tüketilmesi tavsiye edilir. Tansiyonu dengeleyen çörek otunu yetişkinler günlük yarım tatlı kaşığı alabilir.

TANSİYONA LİMON SIKIN!

Limonlu su halk arasında tansiyon düşürmek için kullanılan en bilindik yöntemdir. Limon suyunun tansiyon düşürmedeki etkisi tıbbi araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

DÜŞÜĞÜ DE TEHLİKE

Beyne yeterince kan gitmediği için yatarken ya da otururken hızla ayağa kalkmak kan basıncında ani ve tehlikeli düşüşlere yol açabiliyor. Bu da kişinin başının dönmesine ve bayılmasına sebep veriyor.

SIK ve AZ YEMEK

Tansiyonu düşenlerin sık ve az yemeleri, uzun süre aç kalmamaları, uykularını iyi almaları ve ayakta uzun süre kalmamaları en etkili önlemler arasında yer alıyor.

BİR MİKTAR TUZ

Tansiyonu düşenlere tuz alımını bir miktar artırmak, daha çok su tüketmek tavsiye ediliyor.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle