Tansiyonu Dengeleyen Besinler

Felç, kalp hastalıkları gibi ciddi problemleri beraberinde getiren yüksek tansiyon hayatı tehdit ediyor.

Yüksek tansiyon şişmanlık, kolesterol yüksekliği, sigara ve alkol kullanımı, ırk, cinsiyet, yaş, şeker hastalığı, psikolojik nedenler, fazla miktarda tuz alımı gibi birçok sebebe bağlı ortaya çıkabiliyor.

Doğal reçetelerin bu hastalığın tedavisinde önemli rol oynadığını aktaran uzmanlar, tansiyon dengeleyen besinleri tavsiye ediyor:

EBEGÜMECİ

Kan basıncını düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İdrar söktürücü özelliği vardır. Böylece arter duvarlarında aşırı baskıyı azaltarak tansiyonu dengeler. 1-2 çay kaşığı kurutulmuş ebegümecini bir fincan kaynamış suya atın. 5 dakika bekleyin. Limon ve bal katıp günde 2 kere için.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU 

Sistolik kan basıncının azalmasına yardımcıdır. Kas fonksiyonlarını düzenler, magnezyum ve potasyum ile kalp sağlığını korur. Sabah ve akşam 1 bardak Hindistan cevizi suyu için.

ALIÇ

Flavanoidlerden zengin bu meyve, çarpıntıları önler, kılcal damarların işlevini artırır. Kan damarlarını genişleterek kan basıncını düşürür. Yarım yemek kaşığı tarçın ve 4 yemek kaşığı toz alıcı karıştırın. Hamur elde edene kadar su ve bal ekleyin. Küçük toplar yapıp 150 derecelik fırında kurutup, tüketin.

BALIK YAĞI

Omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarına karşı çok yararlıdır. Kalp krizi ve felç riskini azaltır. Öte yandan kolesterol düşürücü etkileri de vardır. Egzersiz: Uygun bir diyet programı yanında, günlük yapılacak 30 dakikalık egzersizler de oldukça yararlıdır.

Kaynak: Sabah

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle