SURİYE'DE KÜRTLERİN BAŞINA NE GELECEK?

Suriye’de dengeleri değiştirmeye aday bir başka adım ise Rusların Suriye’den kısmi çekilme kararının hemen ardından terör örgütü PYD’den geldi. Örgüt, Ankara, Şam ve Washington’ın aksi yöndeki uyarılarına rağmen Suriye’nin kuzeyinde federasyon ilân etti. Karar, Suriye’nin bölünmesi yolunda ilk adım olarak okundu.

Peki, Suriye’nin parçalanması yolunda döşenen taşlardan biri olarak nitelendirilen bu girişim nihayetinde PKK/PYD devletini ortaya çıkartabilir mi?

SURİYE'DE KIRMIZI ÇİZGİ

Federalizm yoluyla Suriye’nin çözülme sürecine sürüklenmesine Türkiye karşı çıkıyor. Amerikalı yetkililer en azından şimdilik ilan edilen federal yapıyı tanımayacaklarını açıkladı. Rusya ise federalizm meselesine sıcak bakıyor. İsrail bağımsız bir Kürt devletine kadar gidecek tüm girişimlerin destekçisi olduğunu bütün açıklığıyla dile getirmekte bir sakınca görmüyor.

Esed rejiminin en önemli hamilerinden olan İran ise bu konuda Türkiye ile aynı çizgide. Yani Suriye’nin bütünlüğünün korunmasını kırmızı çizgi olarak belirlemiş durumda. Karar sonrası gerçekleşen İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’in Türkiye ziyareti sonrası Ankara ile Tahran’ın arasında özellikle Suriye’nin geleceği konusunda daha farklı adımlar atılacağı yönünde bir beklenti oluşmuş durumda.

FEDERALİZME ESED VE ARAP AŞİRETLER KARŞI

Federalizm meselesine Esed rejimi de bölgedeki Arap aşiretler de karşı.  Nitekim bölgenin önde gelen 45 aşireti kurdukları orduyla PYD ile sonuna kadar savaşacaklarını ilan ettiler. Federalizm ilanının ardından Esed güçleriyle PYD güçlerinin çatıştığı haberleri de gelmeye başladı, ki bununla birlikte Suriye’de denklemin de değişmeye başladığı, Esed-PYD ittifakının bozulduğu, ilişkilerde tamamen farklı bir mücadelenin başlayacağı yorumları da beraberinde geldi.

Bunun yanında Kuzey Suriye’de Özgür Suriye Ordusu içinde faaliyet gösteren ve tamamı Kürtlerden oluşan Selahaddin Tugayları ya da kendilerine verdikleri isimle ‘Selahaddin’in Torunları’ da PYD’ye karşı mücadele edeceklerini duyurdu.

Sonuç olarak Rusların ve ABD’nin hava desteğinin ilelebet yanlarında olacağı zannıyla ABD’nin ve Rusya’nın gönüllü piyadesi olan PYD’liler için bundan sonra rüzgârın tersten esmeye başlayacağı beklentisi uluslararası analizlerde dillendiriliyor.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani’nin; “Bir savaş aracı olarak kullanılan Suriye’deki Kürtlerin başına ne gelecek bilmiyorum. Çünkü ne Suriye yönetimi ne de muhalifler, Kürt haklarını tanıyor.” şeklindeki açıklamalarından PYD’nin doğrultusunda hareket eden Suriyeli Kürtler açısından çok zor günlerin kapıda olduğunu çıkartmak mümkün.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 362. Sayı, Nisan 2016

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle