Sudanlı Hafızlar İstanbul'da Yetişiyor

Sudan'dan Türkiye'ye gelen 40 öğrenci, Küçükçekmece'de "Kur'an bülbülü" olmak için hafızlık eğitimi alıyor. Öğrenciler hedeflerine ulaştıktan sonra ülkelerine dönüp yeni hafızlar yetiştirecek.

Küçükçekmece Müftülüğünce başlatılan proje kapsamında, Sudan'dan İstanbul'a gelen öğrenciler hafızlık eğitimi veriliyor. 9-20 yaş arasında 12'si kız, 28'i erkek olmak üzere 40 öğrenci, çeşitli kurslarda hafızlık eğitimi alıyor.

Hafızlık eğitimini tamamlayarak ülkelerine dönen 15 gencin başarısı, Türkiye'ye gönderilen öğrenci sayısında artışa neden oldu.

Sudanlı hafız adaylarına sadece Kur'an eğitimi değil, Türkçe dersler de verilerek ikinci bir dil öğrenmeleri sağlanıyor. Güzel sesli hafız adayları, hem Kur'an eğitimi hem de Türkçe öğrenme konusunda gösterdikleri başarı nedeniyle kurslarda çok seviliyor.

"4 YILDA 15 ÖĞRENCİ EĞİTİM ALIP ÜLKESİNE DÖNDÜ"

Küçükçekmece İlçe Müftüsü Mustafa Temel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015 yılında başlattıkları projeyle Sudanlı öğrencilere hafızlık eğimi verdiklerini söyledi.

Sudanlı öğrencilere Küçükçekmece'deki 4 Kur'an kursunda eğitim verdiklerini belirten Temel, ''Buraya gelen öğrenciler hem Kur'an-ı Kerim eğitimi alıyor hem hafızlık yapıyor hem de Türkçe öğreniyor. Burada, 40 civarında öğrenci var." dedi.

Temel, Sudan'dan aldıkları davet üzerine böyle bir projeye başladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"4 yıl önce 5 kişilik bir heyet olarak Sudan'a gittik. Oradaki Kur'an eğitim konusunda sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yaptık. Daha sonra Sudanlı çocuklara Kur'an eğitim ve hafızlık projesiyle işe başladık. Burada eğitim alıp hafız olanları ülkelerine gönderiyoruz. Sudan'da bu işe devam ediyorlar. 4 yılda yaklaşık 15 öğrenci hafız olarak ülkelerine döndü. Daha önce az sayıda öğrenci geliyordu. Onlara kıraat, makam, tecvit dersleri de veriyoruz. Öğrenciler burada Türk örf ve adetlerini, disiplini, zamanı iyi kullanmayı öğreniyor. Oradaki yöneticiler bu işten memnun olduklarını söylüyor. Biz yetiştirdikçe öğrencileri ülkelerine gönderiyoruz. Hafızlık yaşının bir sınırı yok. İyi bir hafızın yetişmesi için 2 seneye ihtiyaç var."

"GENÇLERİMİZİ ARAPÇA ÖĞRENMELERİ İÇİN SUDAN'A GÖNDERECEĞİZ"

Sudan ile karşılıklı eğitim projeleri ve Kur'an eğitimi alanında iş birliği yapmayı amaçladıklarını da vurgulayan Temel, "Bundan sonra Sudanlı öğrencilere Türkçe öğretilmesi konusuna daha fazla ağırlık vereceğiz. Bundan sonra bizim gençleri de Arapça öğrenmeleri için Sudan'a göndermeyi planlıyoruz." dedi.

Yakın zamanda karşılıklı öğrenci göndermeye hız vereceklerini belirten Temel, Hartum'daki üniversitelerde okuyan çok yabancı öğrenci olduğunu ve çok iyi Arapça öğretildiğini söyledi.

Yakın zamanda karşılıklı öğrenci göndermeye hız vereceklerini belirten Temel, Hartum'daki üniversitelerde okuyan çok yabancı öğrenci olduğunu ve çok iyi Arapça öğretildiğini söyledi.

"ÜLKEME DÖNÜP HAFIZLAR YETİŞTİRECEĞİM"

İbrahim Ömer, Türkiye'ye, Kur'an eğitimi için geldiğini ifade ederek, "Hafız olup ülkeme döneceğim. Burada edindiğim bilgiler ışığında kendi vatanımdaki insanlara Kur'an eğitimi vereceğim ve yeni hafızların yetişmesine sağlayacağım." dedi.

Türkiye'yi çok sevdiğini, İstanbul'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden İbrahim, "Türkiye'nin her şeyini çok sevdim. Eğitimimi tamamlayınca ülkeme döneceğim." diye konuştu.

15 yaşındaki Ahmet Ziyade, Türkiye'de kendilerine hafızlık eğitimi fırsatı verilmesinden çok memnun olduğunu, Türkiye'yi çok sevmesine rağmen Sudan'ı ve ailesini özlediğini dile getirdi.

Sudan'dan gelen öğrencilerin arasında yer alan 9 yaşındaki Eslam Abdülhay, "Sınıfın en küçüğü benim. Kur'an eğitimine yeni başladım. Bir hafız adayıyım. Buradaki eğitimimi tamamlayınca döneceğim. Kendimi çok şanslı hissediyorum. Buradakiler bana çok iyi davranıyor ve çok seviyor. Hem öğretmenlerim hem de ağabeylerim bana iyi bakıyor." ifadelerini kullandı.

Hafızlık eğitiminden sonra örgün eğitimini de bitirmeyi düşündüğünü aktaran Abdülhay, büyüyünce doktor olmak istediğini kaydetti.

"TÜRKİYE'Yİ ÇOK SEVDİM"

Sudan'dan gelen kız öğrencilerden 15 yaşındaki Dua Hasan, en çok Türk halkının cömertliğine hayran kaldığını belirtti.

Hasan, burada arkadaş edinmekten çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Eylül başında İstanbul'a geldik. Türkiye'nin doğasını, havasını çok sevdim. Türk halkı çok cömert. Öğretmenler çok anlayışlı. Şimdiye kadar Sultanahmet, Miniatürk, Ayasofya gibi tarihi ve turistik yerleri gezdik. Amacım, Kur'an eğitimini tamamladıktan sonra ülkemde öğretmen olmaktır." diye konuştu.

Amine Abdülhay, Kur'an okumayı Türkiye'de öğrendiğini, henüz birkaç ay olmasına rağmen disiplinli eğitim sayesinde epeyce mesafe katettiğini anlattı.

Abdülhay, "Türkiye çok güzel, İstanbul ise harika. Eğitimimiz devam ederken fırsat bulduğumuzda İstanbul'u geziyoruz. Burada bulunmaktan çok mutluyum. Eğitimimi tamamlayıp ülkeme dönmek ve orada yeni hafızların yetişmesine yardımcı olmak istiyorum." dedi.

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.