Sehiv Secdesini Yapmayı Unutursak Ne Olur?

Sehiv sevdesi nedir? Sehiv sevdesi nasıl yapılır? Namazda sehiv secdesini yapmayı unutan kişinin ne yapması gerekir? İşte cevabı...

Sözlükte “namazın rükünlerinden biri” anlamındaki secde kelimesiyle “yanılma, unutma, dalgınlık” gibi mânalara gelen sehv kelimesinden oluşan sehiv secdesi (secdetü’s-sehv) terim olarak namazdaki belirli eksiklik, fazlalık veya yanlışlıkları telâfi etmek amacıyla yapılan iki secdeyi ifade eder.

Peygamber Efendimiz beşer olmanın tabii bir sonucu olarak namaz esnasında meydana gelen bazı eksiklik ve yanlışlıkların sehiv secdesi yapılarak telâfi edilebileceğini bildirmiş (Müslim, “Mesâcid”, 94)

  • Sehiv Secdesini Yapmayı Unutursak Ne Olur?

Yapılması gereken sehiv secdesini yanılarak veya unutarak terk eden bir kimse, eğer selam verdikten sonra gülmek, konuşmak, yönünü kıbleden çevirmek gibi namaza aykırı bir işte bulunursa veya sehiv secdesi yapmaya vakit kalmaz ise, bu kimseden sehiv secdesi düşer. Namazı iade etmesi de gerekmez. Ancak namaza aykırı bir davranışta bulunmadan secdeyi hatırlarsa hemen secde eder (Kâsânî, Bedâî’, I, 174).

Kaynak: Diyanet İşleri Fetva Kurulu

NAMAZDA SEHİV SECDESİ YAPMAYI GEREKTİREN DURUMLAR

Namazda Sehiv Secdesi Yapmayı Gerektiren Durumlar

SEHİV SECDESİ NASIL YAPILIR?

Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle