SEGAH TEKBİRİ NEDİR, NASIL OKUNUR?

Segah Tekbiri nedir? Segah Tekbiri nasıl okunur? Segah Tekbiri kime ait? İşte Segah Tekbiri’nin Arapça yazılışı, okunuşu ve anlamı...

Segâh Tekbiri, Osmanlı döneminde yetişmiş en büyük sanat ve düşünce adamlarından Bestekâr, Hânende, Şair ve Hattat; Buhûrîzâde Mustafa Itrî Efendi tarafından kaleme alındı.

Şehit cenazelerinde 85 yıldır okunan Şopen’in (Frederic Francois Chopin) Cenaze Marşı yerine şehit yakınlarının tepkisi ve talebi üzerine Itri’nin Segâh Tekbiri eseri okunacak.

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği yazıda resmi cenaze törenlerinde İtri’ye ait Segâh Tekbiri’nin icra edilmesi emredildi. Şehitlerin, milletin manevi dünyasında özel önemi ve yeri olduğu ifade edilerek, “Şahs-ı manevilerine, ailelerine ve milletimize ait kahramanlıklarının sağladığı üzerimizdeki sorumlulukları bizim için ebedidir.” denildi.

Segâh Tekbiri ilk olarak 29 Ağustos 2017’de Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Muhammed Meriç’in cenazesinde ihtiram yürüyüşü sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu tarafından icra edildi.

Segâh Tekbiri, aslında Kurban bayramı namazlarından bilinen Teşrik Tekbiri’dir. Arefe günü sabah namazından bayramın 4. günü ikindi namazına kadar farz namazlarını müteâkip birer defa okunan tekbir manevi dünyamızda önemli bir yerde bulunmaktadır. Aynı zamanda Saltanatlı Segâh Tekbiri de denen Segâh Tekbiri’nin Arapça yazılışı, anlamı ve okunuşu şu şekildedir:

SEGAH TEKBİRİ ARAPÇA YAZILIŞI

Segâh Tekbiri’nin Arapça yazılışı şöyledir:

اَللهُ اَكْبَرُ اَللهُ اَكْبَرُ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ واللهُ

اَكْبَرُ اَللهُ اَكْبَرُ وَِللهِ الْحَمْدُ

SEGAH TEKBİRİ OKUNUŞU

Segâh Tekbiri’nin okunuşu şu şekildedir:

“Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi’l-hamd.”

SEGAH TEKBİRİ ANLAMI

Segâh Tekbiri’nin anlamı şöyledir:

“Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur.”

SEGAH TEKBİRİ DİNLE - VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=XuLVwYi7j6g

BUHURÎZADE MUSTAFA ITRÎ KİMDİR?

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle