RAMAZAN'DA GIDA FİYATLARI NASIL OLACAK?

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, Ramazan ayına denk gelecek bir zam beklemediklerini ifade etti.

Gıda tüketiminde yüzde 30’un üzerinde artış olduğu Ramazan ayında bu yıl gıda ürünlerine zam beklenmiyor. Ramazan ayı öncesinde gıda fiyatları hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir basın toplantısı düzenleyen Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, eskiden Ramazanlarda vatandaşların gıdayı stokladığını, bunun da fiyat artışlarına sebep olduğunu ancak son yıllarda stok kaygısından eser kalmadığını vurguladı. Türkiye gıda sektörünün 75 milyon vatandaş ve 30 milyon turisti doyuracak gıdayı üretebildiğini hatırlatan Kopuz, "Hatta üstüne, 12 milyar dolar ihracat gerçekleştiriyoruz. Mevsimin de bereketiyle ürün boldur, Ramazan ayında gıda fiyatlarının seyrinde herhangi bir yükselme beklenmemektedir" değerlendirmesinde bulundu.

DESTEKLE ÜRETİM ARTTI

Bakliyat ürünlerine yapılan desteklerdeki yüzde 50’lik artışın üretimi artırdığını hatırlatan Kopuz, bunun da beraberinde üretim artışını ve ürün fiyatlarında gerilemeyi sağladığını söyledi. Ramazan ayında artan yüzde 30'luk bakliyat talebine stokların hazır olduğunu ifade eden Kopuz şunları kaydetti:

BU SENE ÜRÜN BOL

"Bulgur, fasulye ve pirinç fiyatlarında ortalama yüzde 10-15 arası düşme gözlemleniyor. Domates rekoltesindeki artışla bu yıl salça fiyatlarında yüzde 10 gerileme var. Sebze ve meyve, mevsimin etkisiyle bol ve düşük fiyatlı." Ramazan ürünlerinden kayısının yüzde 6'lık, yüzde 40'lık düşüşle de fındıkta en yüksek fiyat indiriminin yaşandığı bilgisini veren Kopuz, "Ramazan ayında zam yapmaya kalkışanları bu yıl da bizzat ben kamuoyuna ve bakanlığa şikayet edeceğim" değerlendirmesini yaptı.

TEFECİ GİBİ HALDEN MAL ALANLAR TÜREDİ

Soruları da yanıtlayan Kopuz, geçen ay Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e yaptığı ziyarette canlı hayvan için yüzde 6'ya varan KDV indirimiyle işlenmiş etteki KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi yönündeki talepleri ilettiklerini, bakanın da bu konuyla ilgili değerlendirme yapacağını söylediğini aktardı. Hal yasasından sonra yasanın nasıl işlediğini görmek için sahaya indiğini, perakendeciler arasında tefeci gibi halden mal alanların türediğini ifade etti. Kopuz, meydanın tefecilere bırakılmaması gerektiğini de vurguladı.

IRAK'TAKİ KAYIP İRAN İLE TELAFİ EDİLEBİLİR

Gıda sektörünün ihracatını da değerlendiren Kopuz, Suriye ve Irak pazarlarındaki 1 milyar dolarlık düşüşü İran gibi alternatif pazarlara yönelerek gidermeye çalıştıklarını söyledi. Amerika ve Afrika'ya girdiklerini, 12 milyar dolarlık ihracat rakamını yakalamak için her türlü çabayı sarf ettiklerini belirten Kopuz, iç pazarda büyüme hedeflerinin yüzde 7'ye yakın gittiğini söyledi. Rusya ile ilgili de konuşan Kopuz, bu pazardaki kaybı alternatif pazarlarla gidermeye çalıştıklarını söyledi.

3 MİLYARLIK KUMANYA PAKETİ

Kopuz, kumanyayla ilgili ise, "Buradaki ticaret hacminin geçen yıl alışveriş çekleriyle birlikte 2 milyar lira civarında gerçekleştiğini tahmin ediyoruz. Bu yıl için öngörümüz pazarın bir önceki yıl seyrine, yani 3 milyar lira civarına ulaşacağı. Burada yüzde 50'lik artış bekliyoruz" dedi.

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz’un açıkladığı gıda fiyatlarındaki artış ve azalışlar şu şeklide:

Bulgur pilavlik kg yüzde -4,24

Kadayıf tepsı 400 gr yüzde 9,17

Kuru fasulye kg sıra 8 mm yüzde -8,82

Kırmızı mercimek kg yüzde 23,68

Güllaç 400 gr. yüzde 5,26

Osmancık baldo kg yüzde -14,52

Nohut 9mm kg yüzde 31,43

Hurma medine jumbo (no:1), kg. yüzde 12,90

Un kg yüzde 12,86

Kayısı, kg. yüzde -6,06

Dana yüzde 9,24

Kuzu yüzde 0,00

Kuru uzum, kg. yüzde 12,00

Pastırma yüzde 8,78

İncir, kg. yüzde 12,96

Beyaz etyüzde 6,57

Fındık içi (lüks), kg. yüzde -40

Salça yüzde -9,38

Cevız içi kelebek (lüks), kg.yüzde -20

Makarna yüzde 0,00

Süt ve süt ürünleri yüzde 0,00

Şeker ve çeşitleriyüzde 7,45

Çay 1000gr yüzde 21,31

Sıvı katı yağlar - ayçiçek yüzde 12,55

Sıvı katı yağlar - fındık yüzde 45,70

Sıvı katı yağlar - zeytinyağı yüzde

Gazlı içecekler yüzde 3,21

Meyve suyu yüzde 8,19

Zeytin yüzde 7,17

Beyaz peynir yüzde 0,00

Kaşar peyniriyüzde 0,00

Tereyağ yüzde 0,00

Kaynak: TGDF

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle