RAMAZAN'DA BİTKİ ÇAYLARI TÜKETİN!

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, Ramazan'da “sağlıklı oruç tutmanın” püf noktaları ile ilgili bilgilere vererek, “Vücudun su dengesini korumak için susama hissi duyulmasa bile iftar ve sahur arasında sık sık en az yaklaşık 12-14 su bardağı su içilmelidir” dedi.

Dr. Yemenici, Ramazan ayının birkaç yıldan beridir uzun yaz günlerine denk geldiği hatırlatarak, uzunca bir süredir mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklıklarının, Ramazan'ın ilk günlerinde yaklaşık 30 dereceye kadar çıkmasın beklendiğini vurguladı. Bu durumun hem oruçla birlikte gelen uzun süreli açlık, hem de insan metabolizmasında bazı olumsuzluklara neden olabileceğini anımsatan Dr. Yemenici, “Yaz aylarında tutulacak oruçla ilgili olmazsa olmaz iki noktayı söylersek, birincisi sahura kalkmak, ikincisi de yeterli su alımıdır. Çünkü uzun günlerde tutulacak oruçlarımızda eğer sahura kalkılmaz, yeterli ölçüde su alınmazsa aşırı sıcaklarda terlemeyle birlikte su ve mineral kaybı olacak, böylece bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri de yaşanabilecektir.

Normal, kronik rahatsızlığı olmayan sağlıklı vatandaşlarımız, özellikle bu iki noktaya dikkat ederse rahat bir Ramazan atlatırlar. Ama eğer ki şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalıklarımız ya da hamilelik ve emziklilik gibi özel durumlarımız varsa uzman hekime danışmadan oruç tutmayı önermiyoruz” diye konuştu.

 

İFTARDA SEBZE YEMEĞİ VE SALATA DAHA UYGUN

Dr. Yemenici sağlıklı oruç tutmanın püf noktalarıyla ilgili ise şu uyarılarda bulundu: “3 öğüne alıştığımız için Ramazan'daki öğünlerimiz, sahur ve iftar şeklinde iki ana öğün, iftardan sonra 1-1,5 saat arayla olacak şekilde bir ya da iki ara öğün şeklinde düzenlenebilir. Kafeinli içecekler yerine süt, meyve suyu ile ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilebilir.

Vücudun su dengesini korumak için susama hissi duyulmasa bile iftar ve sahur arasında sık sık en az yaklaşık 12-14 su bardağı su içilmelidir. İftarda ağır yemeklerden kaçınıp peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılması, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği kırmızı ya da beyaz et olabilir, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi daha uygundur.

FIRINDA YAPILAN YEMEKLER TERCİH EDİLMELİ

Kan şekerini dengeli bir biçimde yükselten ve enerji veren besinler bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posalı besinler tercih edilebilir. Tatlı olarak sütlü tatlılar sütlaç, güllaç, muhallebi gibi veya meyve tatlıları gibi hafif tatlılar tercih edilmelidir. Özellikle iftarda hızlı yemekten kaçınmalı, lokmalar yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yutulmalıdır. İftar sonrası biraz fiziksel aktivitede bulunulmalı, kısa yürüyüşler yapılmalıdır.

Izgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş, tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır. Kabızlık ihtimalini önlemek için de lif oranı yüksek gıdalar kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilebilir. Ramazan ayı hepimize bereketi ve huzuru ile gelir, halkımız sorunsuz bir Ramazan geçirir.”

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle