PEYGAMBERİMİZİN SIK SIK OKUDUĞU DUALAR

Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) sık sık okuduğu dualar...

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) : "Allah Teâlâ kimin hayrını murâd ederse onları ona öğretir, sonra ebediyyen unutturmaz." buyurdu ve şu duâları tavsiye ettiler...

peygamberimizin-duasi_9

Anlamı: “Allah’ım! Ben zayıfım, zaafımı Sen’in rızâ-yı şerîfini kazanma husûsunda kuvvetlendir. Nâsiyemden tutarak beni hayra sevkeyle! İslâm’ı rızâmın en son noktası kıl!

Allah’ım! Ben zayıfım, beni kuvvetlendir; insanlar arasında küçük görülüyorum, beni izzet sâhibi kıl! Ben muhtâcım, beni rızıklandır.” (Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 2882; Hâkim, el-Müstedrek, I, 708/1931)

Türkçe Okunuşu: "Allahümme innî daîfun fe kavvi fî rıdâke da'fî ve huz ilelhayri binasiyetî vec'alil islâme münteha rıdaye. Allahümme innî daîfün fekavvinî ve innî zelîlün feizzenî ve innî fakîrün ferzuknî."

ALLAH'A SIĞINMA DUASI

peygamberimizin-duasi_10

“Allah’ım! Âcizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, yaşlılığın getirdiği tâkatsizlik ve bunaklıktan, kasvetten (katı kalplilikten), gafletten, yokluktan, zilletten, mal ve hayır azlığından, meskenetten (kötü hâlden) Sana sığınırım. Nefsin doymak bilmeyen ihtiyaç hissinden, küfürden, fâsıklıktan, hakka muhâlefetten ve ayrılıktan, nifaktan, süm’adan (amelleri insanların duyması için yapmaktan), riyâdan Sana sığınırım. Sağırlıktan, dilsizlikten, delilikten, cüzzamdan, barastan ve her türlü kötü ve müzmin hastalıklardan Sana sığınırım.” (Buhâri, Tefsir, 16/1; Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 1489; Hâkim, el-Müstedrek, I, 712/1944)

ALLAHIM BENİ İYİLİK YAPTIĞINDA SEVİNEN, KÖTÜLÜK YAPTIĞINDA HEMEN İSTİĞFAR EDEN KULLARINDAN EYLE!

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- duâsında şöyle buyururdu:

peygamberimizin-duasi_11

“Allah’ım! Beni, iyilik yaptığında sevinen, kötülük yaptığında ise hemen hatasını anlayıp istiğfâr eden kullarından eyle!” (İbn-i Mâce, Edeb, 57; Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 1462)

EKSERİYETLE OKUDUĞU DUASI

peygamberimizin-duasi_12

Anlamı: “Ey kalbleri çekip çeviren Rabbim! Kalbimi dînin üzere sâbit kıl.” idi. (Tirmizî, Deavât, 85)

Türkçe Okunuşu: "Ya mukallibel kulûb, sebbit kalbî ala dînike."

Kaynak: Mahmud Sami Ramazanoğlu, Dualar ve Zikirler

PEYGAMBER EFENDİMİZİN DİĞER DUALARI

KURAN'DA GEÇEN PEYGAMBER DUALARI

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

  • Emegi gecen herkesten Rabbim razi olsun aradigim ve ihtiyacim olan dualari buldum ameletmeye Rabbim muafaketsin insallah amin

    Çok teşekkürler aklımdan geçip bir türlü kelimelere dökemediğim güzel dualar.

    Cook tanidik geldii bu dualar banaa!!Allah razi olsun hocam sizsiniz bu kisi insallah ben istanbuldan oznur.

    cok güzel dualar yazılışları da buyuk olduğundan daha kolay ve duzgun okuma ımkanı sunduğunuz ıcın ALLAH razı olsun bu duaları her namazın ardından okuyabılırmıyız

Yorum Ekle