Peygamberimizin Sık Sık Okuduğu Dualar

Peygamber Efendimizin sık sık okuduğu dualar...

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz: “Allah Teâlâ kimin hayrını murâd ederse onları ona öğretir, sonra ebediyyen unutturmaz.” buyurdu ve şu duâları tavsiye ettiler.

RIZKIN BOLLAŞMASI VE BEREKETLENMESİ İÇİN DUA

Arapça:

peygamberimizin-duasi_9

Anlamı: “Allah’ım! Ben zayıfım, zaafımı Sen’in rızâ-yı şerîfini kazanma husûsunda kuvvetlendir. Nâsiyemden tutarak beni hayra sevkeyle! İslâm’ı rızâmın en son noktası kıl!

Allah’ım! Ben zayıfım, beni kuvvetlendir; insanlar arasında küçük görülüyorum, beni izzet sâhibi kıl! Ben muhtâcım, beni rızıklandır.” (Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 2882; Hâkim, el-Müstedrek, I, 708/1931)

Türkçe Okunuşu: “Allahümme innî daîfun fe kavvi fî rıdâke da'fî ve huz ilelhayri binasiyetî vec'alil islâme münteha rıdaye. Allahümme innî daîfün fekavvinî ve innî zelîlün feizzenî ve innî fakîrün ferzuknî.”

ALLAH’A SIĞINMA DUASI

Arapça:

peygamberimizin-duasi_10

Anlamı: “Allah’ım! Âcizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, yaşlılığın getirdiği tâkatsizlik ve bunaklıktan, kasvetten (katı kalplilikten), gafletten, yokluktan, zilletten, mal ve hayır azlığından, meskenetten (kötü hâlden) Sana sığınırım. Nefsin doymak bilmeyen ihtiyaç hissinden, küfürden, fâsıklıktan, hakka muhâlefetten ve ayrılıktan, nifaktan, süm’adan (amelleri insanların duyması için yapmaktan), riyâdan Sana sığınırım. Sağırlıktan, dilsizlikten, delilikten, cüzzamdan, barastan ve her türlü kötü ve müzmin hastalıklardan Sana sığınırım.” (Buhâri, Tefsir, 16/1; Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 1489; Hâkim, el-Müstedrek, I, 712/1944)

ALLAH’IM BENİ İYİLİK YAPTIĞINDA SEVİNEN, KÖTÜLÜK YAPTIĞINDA HEMEN İSTİĞFAR EDEN KULLARINDAN EYLE!

Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- duâsında şöyle buyururdu:

Arapça:

peygamberimizin-duasi_11

Anlamı: “Allah’ım! Beni, iyilik yaptığında sevinen, kötülük yaptığında ise hemen hatasını anlayıp istiğfâr eden kullarından eyle!” (İbn-i Mâce, Edeb, 57; Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 1462)

EKSERİYETLE OKUDUĞU DUASI

peygamberimizin-duasi_12

Anlamı: “Ey kalbleri çekip çeviren Rabbim! Kalbimi dînin üzere sâbit kıl.” idi. (Tirmizî, Deavât, 85)

Türkçe Okunuşu: “Ya mukallibel kulûb, sebbit kalbî ala dînike.”

Kaynak: Mahmud Sami Ramazanoğlu, Dualar ve Zikirler, Erkam Yayınları

HADİSLERDE DUA

Hadislerde Dua

KUR’AN’DA GEÇEN DUALAR

Kur’an’da Geçen Dualar

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

 • Teşekkürler

  Allah razı olsun bu dualar sayasinde içimde bı ferahlik oldu rabbim hepimizi hidayete erdirsin hayırlı kullarından olmamızı nasip etsin inşallah

  Allah yardımcı olandan su mubarek gınde razı olsun

  Allah razi olsun bu guzel dua kizimada Aida olur

  çok teşekürler kim yazdıysaa

  bu duvaları kim yazdıysa ALLAH razı olsun ALLAH bu duvaların yüzü hürmetine ALLAH hastalıkları def etsin ALLAH BU ÜMMETİ DOĞRU YOLA ÇEVİRSİN AMİN.

  Teşekürler

  Ben hangisini ezbelliyicem bilemiyorum

  Ödevimde yardımcı oldu.

  ALLAH RAZI OLSUN BU GÜZEL DUALARI OKUYARAK AMİN DEDİK PEYGAMBER EFENDİMİZİ ANDIK

  Allah razı olsun bu guzel dualar için

  Vallaha cok isime yaradi yapamlarin dualari yazanlarin ellerine sağlik

  Allah razı olsun kim bunları yazdiysa cok guzel olmus kizim odevini bu site sayesinde yapiyor allah razi olsun aradigimiz dualari bulduk

  Çok güzel olmuş...

  Emegi gecen herkesten Rabbim razi olsun aradigim ve ihtiyacim olan dualari buldum ameletmeye Rabbim muafaketsin insallah amin

  Çok teşekkürler aklımdan geçip bir türlü kelimelere dökemediğim güzel dualar.

  Cook tanidik geldii bu dualar banaa!!Allah razi olsun hocam sizsiniz bu kisi insallah ben istanbuldan oznur.

  cok güzel dualar yazılışları da buyuk olduğundan daha kolay ve duzgun okuma ımkanı sunduğunuz ıcın ALLAH razı olsun bu duaları her namazın ardından okuyabılırmıyız

Yorum Ekle