Okula Terlikle Gelip Ayaklarını Saklayan Çocuklar Var

Diyarbakır’da bir grup yardımsever öğretmen, sosyal medyada iki yıl önce Sur ilçesindeki terör mağduru öğrenciler için başlattıkları kampanyayı genişleterek iki bin öğrenciye yardım yapılmasını sağladı.

Diyarbakır’da yardımsever öğretmenler, sosyal medya aracılığıyla iki yıl önce Sur ilçesindeki terör mağduru öğrenciler için başlattıkları yardım kampanyasını genişleterek iki bin öğrenciye yardım yapılmasını sağladı.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde görev yapan bir grup öğretmen, terör örgütü PKK’nın 2015’te ilçedeki saldırılarından etkilenen öğrencileriyle ilgili sosyal medya hesaplarından paylaşım yapmasının ardından takipçilerinden yardımda bulunmak isteyenler oldu.

“OKUSUN DA BÜYÜSÜN”

Öğretmenler, terör saldırılarından mağdur olan öğrenciler için ilk etapta yardımseverlerin kitap ve kırtasiye hediyelerini kabul etti, kampanyayı daha iyi organize etmek, yardım talepleri ile yardımseverleri buluşturmak için “Okusun da büyüsün” ismini verdikleri sosyal medya hesabı açtı.

Fedakar öğretmenlerin bu duyarlılığına özellikle Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan yardımseverler yoğun ilgi gösterdi. Sosyal medyada 2 yıl önce Sur ilçesindeki terör mağduru öğrencilere umut olmak için başlattıkları kampanyayı genişleten öğretmenler, bu sayede kitap, kırtasiye malzemesi, oyuncak ve giyim yardımlarıyla 2 bin öğrencinin yüzünü güldürdü.

“KÜTÜPHANE VE KİTAPLIK OLUŞTURULDU”

Öğretmenlerden Kübra Şahin, bir grup öğretmen arkadaşıyla önce terör mağduru daha sonra köy okulunda okuyan çocuklar için kampanya başlattıklarını, bir öğrencinin “Öğretmenim senin kitaplarınla büyüdüm” sözleri üzerine sosyal medyada açtıkları sayfaya “Okusun da büyüsün” ismini verdiklerini söyledi.

“Bu çocuklar için kitap kabı ile başladığımız kampanya çok ses getirdi. Bu kadar büyüyeceğini açıkçası tahmin etmiyorduk. Gerçekten yardımseverler çok fazlaymış.” diyen Şahin, terör olaylarından etkilenen çocukları, yeni bir dünya ve umut kapısı açma amacıyla kitaplarla tanıştırdıklarını belirtti.

Kampanya ile öğrencilere yardım yapılmasının yanı sıra 2 okula kütüphane, 1 okula da kitaplık oluşturulmasını sağladıklarını kaydeden Şahin, çeşitli okullardan mont, ayakkabı, kitap, yardımcı kaynak talepleri geldiğini, yardımseverlerin de bunları karşılayabileceklerini belirtmesi ile şimdiye kadar 2 bin öğrenciye yardımların ulaşmasını sağladıklarını bildirdi.

“ÇAMURLU TERLİKLE GELİP, AYAKLARINI SAKLAMALARI BENİ ÜZÜYORDU”

Talebi üzerine öğrencilerine yardım ulaşan öğretmen Özgül Özsert de bir meslektaşından ihtiyaç doğrultusunda yardım yapıldığını öğrendiğini, kendi sınıfındaki öğrencilerinin de bu imkandan faydalanmasını istediğini söyledi.

“Özellikle çamurlu terlikle gelip, ayaklarını saklamaları beni çok üzüyordu.” ifadesini kullanan Özsert, sosyal medya hesabından iletişime geçtiğinde çağrısının yanıt bulduğunu, öğrencilerine mont ve ayakkabıların yanı sıra satranç takımları geldiğini belirtti.

Öğrencilerin satranç takımına çok sevindiğini, ayakkabıları giydiklerinde gözlerindeki sevinci gördüğünde duygulandığını anlatan Özsert, bunun önemli bir çalışma olduğunu vurguladı.

Özsert, bu tür duyarlı yaklaşımların ulvi bir görev olduğunu dile getirdi.

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.