MUKABELE DİNLE (HATİM 30 CÜZ)

Mukabele nedir? Mukabele nasıl ortaya çıkmıştır? Mukabele hakkında kısaca bilgiler ve sizler için hazırladığımız Ramazan boyunca takip edebileceğiniz birbirinden kıymetli hocaların (Eyüpsultan Camii imam hatibi Erhan Mete, Hafız Osman Şahin, Fatih Camii imam hatibi Hafız Bünyamin Topçuoğlu)  mukabeleleri...

Bir başkasının Kur’ân-ı Kerîm’i okuyuşunu takip etmek ve bu suretle hatim indirme anlamında kıraat terimi. Sözlükte “iki şeyi birbiriyle karşılaştırmak” anlamına gelen mukābele, Peygamberimizin (s.a.v) Ramazan aylarında inen sure ve ayetleri vahiy meleği Cebrail'e okumasına dayanmaktadır ki buna "arza" denmiştir.

Mukabele,üç aylarda ve bilhassa ramazanlarda cami, mescid ve evlerde daha çok sabah, öğle, ikindi namazları öncesinde hâfızlar tarafından okunan Kur’an’ı takip etmek suretiyle hatim indirme geleneğine ad olmuş, zamanla hâfızların bu okuyuşları için de aynı terim kullanılmıştır.

Bugünkü mukâbele geleneği de bu esâsa dayanmaktadır. Bu, mukâbele. Yani Efendimiz’den başlayarak sahâbenin de bu Ramazân-ı Şerîf’te devamlı bir mukâbele okuması, bu şekilde gelen güzel, rûhânî bir örfümüzdür -elhamdülillâh-.

EYÜPSULTAN CAMİİ İMAM HATİBİ ERHAN METE HOCA'DAN RAMAZAN MUKABELESİ DİNLE

Eyüpsultan Camii imam hatibi Erhan Mete Hoca'dan Ramazan boyunca hem ruhumuza hem de kalbimize dokunacak Kuran kıraati ile mukabele ziyafetini dinleyebilirsiniz.

"Erhan Mete Hoca'dan (30 Cüz - 1 Hatim)" mukabele için tıklayınız...

HAFIZ OSMAN ŞAHİN HOCA'DAN RAMAZAN MUKABELESİ DİNLE

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin Hoca’dan Ramazan boyunca hem ruhumuza hem de kalbimize dokunacak Kur’an kıraati ile mukabele ziyafetini dinleyebilirsiniz.

"Hafız Osman Şahin Hoca'dan (30 Cüz - 1 Hatim)" mukabele için tıklayınız...

FATİH CAMİİ İMAM HATİBİ HAFIZ BÜNYAMİN TOPÇUOĞLU HOCA’DAN RAMAZAN MUKABELESİ DİNLE

Fatih Camii imam hatibi Hafız Bünyamin Topçuoğlu Hoca’dan Ramazan boyunca hem ruhumuza hem de kalbimize dokunacak Kur’an kıraati ile mukabele ziyafetini dinleyebilirsiniz.

"Hafız Bünyamin Topçuoğlu Hoca'dan (30 Cüz - 1 Hatim)" mukabele için tıklayınız...

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle