Mallarını Allah Yolunda Harcayanlar

Kur'an'da mallarını Allah yolunda harcayanlar neye benzetiliyor? Müslüman kardeşine hayırda, infakta bulunmasının fazileti nedir?

Cenâb-ı Hak ayeti kerimede mallarını kendi yolunda harcayanlar için şöyle buyuruyor:

“Allah yolunda mallarını harcayanların misali, yedi başak bitiren bir dane gibidir ki her başakta yüz dane vardır. Allah dilediğine kat kat fazlasını verir. Allah’ın lütfu geniştir, O her şeyi bilir.” (Bakara, 261)

YARDIM ETMENİN FAZİLETİ

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Veren el alan elden hayırlıdır. Yardım etmeye, geçimini üstlendiğin kimselerden başla! Sadakanın hayırlısı, ihtiyaç fazlası maldan verilendir. Kim insanlardan bir şey istemezse, Allah onu kimseye muhtaç etmez. Kim de tokgözlü olursa, Allah onu zengin kılar.” (Buhârî, Zekât, 18, Nafakât, 2; Müslim, Zekât, 94-97, 106, 124)

Mevlânâ hazretleri cömertliğin bereketini ve güzelliğini şu temsillerle anlatır:

“Cömertlik, cennet selvisinin dalıdır. Böyle bir dalı elden kaçıranlara yazıklar olsun.” (Mevlânâ, Mesnevî, II, 358) “Ekin eken, önce ambarı boşaltır, ama sonra hâsılatı pek çok olur. Fakat tohumu ambarda tutan ise, sonunda onu kurtçuklara yem yapar.” (Mevlânâ, Mesnevî, I, 156)

“Yoksul kişi nasıl cömertliğe, iyiliğe muhtaç ise, cömertlik de, iyilik de yoksul kişiye muhtaçtır. Güzeller, nasıl tozsuz, passız, parlak ayna ararlarsa, cömertlik de yoksulları, zayıfları öyle aramaktadır. Güzellerin yüzleri ayna ile süslenir, güzelleşir. Ayna olmazsa güzellik meydana çıkmaz, iyiliğin, cömertliğin yüzü de yoksula bakmakla görülür.” (Mevlânâ, Mesnevî, I, 169)

Peygamber Efendimiz (sav) meleklerin cömert kimselere duâ ettiğini, pinti/cimri kimselere bedduâda bulunduğunu şöyle haber vermektedir:

“Her sabah iki melek iner. Biri: “Ya Rabb! Cömert davranıp infak edene, yenisini ihsân eyle!” diye duâ eder. Diğeri de: “Ya Rabb! Cimrilik edenin malını telef et!” diye bedduâ eder.” (Buhârî, Zekât, 27; Müslim, Zekât, 57)

Kaynak: Altınoluk, 2g1d.com

PEYGAMBER EFENDİMİZ NASIL İNFAK EDERDİ?

PEYGAMBER EFENDİMİZ NASIL İNFAK EDERDİ?

İNFAK NEDİR?

İNFAK NEDİR?


İNFAK NEDİR? NASIL VERMELİYİZ?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle