LİSE ÖĞRENCİLERİNDEN ‘PATİLERE SICAK YUVA’

Zonguldak’ta lise öğrencileri tarafından başlatılan “Patilere Sıcak Yuva Projesi” kapsamında öğrenciler, havaların soğumasıyla kalacak yer bulamayan sokak kedileri için leğenlerden yuvalar yaptı.

Zonguldak’ta lise öğrencileri, sokakta yaşayan kedilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla başlattıkları proje kapsamında leğenlerden yuva yaptı.

Zonguldak Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeki 15 öğrenci, sokak kedilerinin soğuk havadan en az şekilde etkilenmesini sağlamak ve eldeki imkanlarla basit ve korunaklı yuvalar yapılabileceğini göstermek amacıyla “Patilere Sıcak Yuva” adlı proje başlattı.

Görsel Sanatlar öğretmeni Aslıhan Malakçı’nın proje danışmanlığında öğrenciler, leğenlerden oluşturdukları yuvaları, mahalledeki çeşitli noktalara yerleştirdi.

Bu çalışmayla imkanları ölçüsünde kedilerin barınması için çözüm bulan öğrenciler, okul yemekhanesinden artan yemekleri de yuvalara bırakarak beslenmelerine yardımcı oluyor.

“İNŞALLAH BU PROJE HERKESE ÖRNEK OLUR”

Aslıhan Malakçı, proje için “Merhamet etmeyene merhamet edilmez” hadisinden yola çıktıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

“Proje, öğrencilerimize merhameti, yardımseverliği, empatiyi aşılamak ve birbirleriyle kaynaşmalarını, yardımlaşmalarını sağlamak adına önemli. Okulumuzda sokak hayvanlarına fazlasıyla yardım eden öğrencilerimiz var. Okulda zaten baktığımız kedilerimiz var. Onları soğukta gördükçe öğrencilerimizle birlikte düşündük ve böyle bir proje yapmaya karar verdik. Okulun bulunduğu mahalle duyarlı bir mahalle. Okul olarak mahalleliye bilgilendirme de yapacağız. Kedi evlerinin mahallede durması için elimizden geleni yapacağız. Okulumuz yatılı bir okul. Yemekhanemizde artan yemekleri sokak kedilerine veriyoruz. İnşallah bu proje herkese örnek olur. Herkesin kendi imkanlarıyla sokaktaki tüm kedilere, hayvanlara yardım etmelerine örnek oluruz.”

“MAHALLE SAKİNLERİMİZLE İNŞALLAH BUNUN DEVAMINI GETİRECEĞİZ”

Okul Öğrenci Başkanı Aysu Çakır, Hazreti Muhammed’in (s.a.v.) sokakta kalmış kedileri yedirip seven sahabeye “kedilerin babası” anlamına gelen “Ebu Hureyre” ismini verdiğini anımsatarak, Hazreti Peygamberin hayvan sevgisinin kendisini çok etkilediğini dile getirdi.

Çakır, birçok hayvanın beslenmek için alındığını daha sonra sokağa atıldığını kaydederek, “Sokak hayvanları hiçbir kötü muameleyi hak etmiyor. Çalışmalarımızı çok güzel bir şekilde sürdürdük. Hocalarımız eşliğinde yuvalarımızı yaptık. Mahalle sakinlerimizle birlikte inşallah bunun devamını getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle