Lider Eğitim Gençlik Gelişim Merkezleri Kayıtları Başladı

Aziz Mahmûd Hüdayî Vakfı bünyesinde hizmet veren Lider Eğitim Gençlik Gelişim Merkezleri kayıtları başladı. Öğrencileriyle 10. yılına giren Lider Eğitim bu yılda 8-13 yaş arası öğrencileri için kapılarını açıyor. Kayıt ile ilgili detaylar yazımızda...

Lider Eğitim bünyesinde faaliyet gösteren Gençlik Gelişim Merkezleri 2021-2022 eğitim öğretim yılı kayıtları başladı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik hazırlanan eğitim programları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için size en yakın şubeyi ziyaret edebilir veya www.lider.org.tr adresinden kaydınızı yaptırabilirsiniz.

PROGRAMDA NELER VAR?

 1. DEĞERLER EĞİTİMİ
  1. Kur’ân-ı Kerim
  2. Temel Din Eğitimi
  3. Karakter Eğitimi
 1. OKUL TAKVİYE KURSLARI
  1. Her sınıf seviyesine uygun akademik dersler verilmektedir.
 1. ATÖLYE VE KULÜP ÇALIŞMALARI
  1. Bilim Teknoloji Atölyesi
  2. El Sanatları Atölyesi
  3. İzcilik Kulübü
  4. Geleneksel Türk Okçuluğu Kulübü

BAŞVURU VE DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

ŞUBELER

Üsküdar GGM: Selman-ı Pak Cad. Ekşioğlu Apt. No:61/1 (Vatan Bilgisayar üstü) Üsküdar

Telefon: 0216 342 94 01

Ümraniye GGM: Yamanevler Mah. Küçüksu Cad. Şimşek Sok. No:1 Ümraniye

Telefon: 0216 632 01 38

Kazım Karabekir(Ümraniye) GGM: İnkılap Mah. Fevzi Paşa Cad. No:3 Ümraniye(Hakmar üst katı)

Telefon: 0551 044 04 20

Dudullu GGM: Âdem Yavuz Mahallesi İbadet Sokak (Âdem Yavuz Muhtarlığı Yanı) Ümraniye

Telefon: 0216 614 03 51

Samandıra GGM: Eyüp Sultan Mah. Osmangazi Cad. No:108/3 (Kuveyttürk Samandıra Üst Katı) Samandıra

Telefon: 0216 311 40 44

Orhangazi(Sultanbeyli) GGM: Orhangazi Mah. Cem Sultan Cad. Molla Gürani Sok. No:7 Sultanbeyli

Telefon: 0216 487 15 25

Yenişehir(Kurtköy) GGM: Yenişehir Mah. Bahar Sok. No:11 (Arslan Ayvacı Camii Alt Katı) Pendik

Telefon:0552 388 26 20

Kaynarca(Pendik) GGM: Çamçeşme Mahallesi, Medet (Hilal) Sokak No: 5 Pendik

Telefon:0216 397 05 39

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.