İstanbul'da Hafızlık Eğitimi Verilen İmam Hatip Ortaokulu

Sancaktepe İmam Hatip Ortaokulu, öğrencilere hem hafızlık yapabilecekleri hem de imam hatibi okuyabilecekleri eğitim fırsatı sunuyor.

Proje imam hatip ortaokulu hafızlık programında 6. sınıfta bir yıl ara verilerek hafızlık programı uygulanıyor. Temel dini eğitim derslerinin yanı sıra okul dersleri ile iki kanatlı eğitim uygulanan programda değerler eğitimi, tarihi ve kültürel programlar, sosyal ve sportif faaliyetler düzenleniyor.

Kur'ân-ı Kerim tecvit, talim ve ilmihal dersleri ve pratik Arapça - Osmanlıca eğitimi alan gençler, sohbetler ve tarihi geziler ile manevi değerleri kültürel gezilerle öğreniyor.

HAFIZLIK YAPILAN İMAM HATİP ORTAOKULUNA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Proje imam hatip ortaokulu hafızlık programına başvurmak için 2016-2017 öğretim yılı itibariyle 4. sınıfı bitirmiş olmak, başarı değerlendirme imtihanına girmek, hafızlık hazırlık eğitimine katılmak ve mülakatı geçmek gerekiyor.

Program yalnızca erkek öğrencilere yönelik olup, yatılı olarak yapılıyor.

Sancaktepe İmam Hatip Ortaokulu'na başvurmak için:

Sancaktepe Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulu eğitim gayesini şu şekilde açıklıyor:

"Her medeniyet kendi insan tipini inşâ eder.

Bizim medeniyetimizin temeli ve özünde iki mukaddes emânet var: Kur’ân-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz...

Bu iki emânete sahip çıktıkça varız, biriz, diriyiz.

Bu sebeple millî ve mânevî düşmanlarımız daima bu iki emâneti bizim ve nesillerimizin elinden almaya çalıştılar.

“Bu Kur’ân’ı ellerinden almadıkça, onlara hükmedemeyiz!” itirafında bulundular.

Biz de anladık ki; Bu Kur’ân’ı ve onu bize getiren Peygamber Efendimiz’in sünnet-i seniyyesini yeniden elimize almadıkça, gönlümüze nakşetmedikçe ve başımıza tâc etmedikçe; tarihimizdeki kuvvet ve kudrete sahip olmamız, dünyaya rahmet ve adâlet tevzî eden şanlı ecdâdımızın yoluna dâhil olabilmemiz mümkün değil!..

Bu sebeple; Sancaktepe Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulumuzun gayesi: Kur’ân ve Sünnet ekseninde bir eğitim.

Hâfız olarak Kur’ân’ı gönlüne nakşeden ve Osman Gazî gibi Kur’ân’a hürmetli, Yavuz Sultan Selim gibi mukaddes emânete sahip çıkan, Akşemseddin yürekli, Fatih bilekli bir nesil...

İstikbâlin vatan ve millet sevdâlısı, fedâkâr, çalışkan, merhametli, dirâyetli, liyakatli, mâneviyatlı, ahlâklı ve iffetli şahsiyetini inşâ edebilmek...

2017 itibarıyla, hafızlıklarını tamamlayan 20 hafızımız, bu gayenin tahakkuku için mütevâzı bir adım, fakat ümitlerimizi yeşerten bir bahar muştusu...

Sancaktepe’de; Türk ve İslâm sancağını en yüksek tepelerde dalgalandırmaya azimli, kararlı, yüz akı bir gençlik... Duâ ve desteklerinizle..."

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle