İsrail Hapishanelerindeki Filstinliler

5 binden fazla Filistinli'nin tutuklu olarak bulunduğu İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan tutuklulara Gazze'de destek gösterisi düzenlendi. Gösteride yapılan açıklamada, uluslararası camiadan "idari tutuklama politikası ve tutuklu haklarının ihlal edilmesine son verilmesi" için İsrail'e baskı yapılması istendi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) Gazze'deki ofisi önünde toplanan Filistinliler, "İnsan hakları ve uluslararası kanunlar nerede?", "Esirlere yönelik idari tutuklamalar keyfidir" yazılı dövizler taşıdı.

AÇLIK GREVİ YAPAN TUTUKLULAR

Gazze'deki Filistin Hükümeti Meclis Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr da yaptığı açıklamada, BM İnsan Hakları Komisyonu'ndan İsrail'in ihlalleri ve keyfi tutumlarının araştırılması için acil bir oturum yapılmasını, insan hakları kurumlarından da "açlık grevi yapan tutukluların sağlık durumunu incelemek üzere" uluslararası bir heyet oluşturmasını istedi.

İSRAİL, FİLİSTİNLİLERİ 1 İLA 6 AY ARASI ALIKOYUYOR

Gazze'de yapılan gösteriden bir kare.

İsrail, gizli istihbarat bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında, Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyuyor. Tutuklunun "İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiği"nden şüphelenildiğinde, askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Filistin Esirler Bakanlığı İstatistik Daire Müdürü Abdunnasır Fervane’nin yayınladığı raporda, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklu ve hükümlülerin sayısının 5 bin 100’e ulaştığı ifade edildi.

Mahkumların yüzde 84.5’inin Batı Şeria’dan, geri kalanının Kudüs, Gazze ve İsrail güçlerinin 1948’de işgal ettiği toprakların farklı bölgelerinden olduğu kaydedilen raporda, Nefhe, Ramun, Askalan, Bi’r esSeba, Hadarim, Celbu, Şatta, ErRamle, EdDamun, Haşarun, Hadarim, Avfer ve Meceddu mahkumların bulunduğu 17 hapishane ve tutuklama merkezlerinden “en meşhurları” olarak yer aldı.

200 MAHKUM AÇLIK GREVİNDEYDİ ŞİMDİ HEPSİ

Hapishanelerdeki mahkumların 477’sinin ömür boyu, 439’unun 20 yıl üzeri, bin 47’sinin de 10 ile 20 yıl arası hapse çarptırıldığı bildirilen raporda, mahkumların 18’inin kadın, 207’sinin çocuk, 11’inin milletvekili ve bir kişinin de eski bakan olduğu kaydedildi. Tıbbi ihmaller neticesinde 1400 mahkumun hasta olduğu belirtilen raporda, bu hastaların 80’inin ağır rahatsızlıkları olan kronik hastalar, 25’inin kanser ve onlarcasının bedensel ve ruhsal hastalıklara sahip mahkumlar olduğu bildirildi. Mahkemeye çıkma süresinin 6 aya kadar çıktığı “idari tutukluluk” süresini protesto eden 200 mahkum 11 günden bu yana açlık grevi yapıyor.

Bu durumu protesto amacıyla, 24 Nisan'da bir grup Filistinli tutuklu, İsrail hapishanelerinde açlık grevine başlamıştı.

AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle