İSLAM’DA AKLIN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR?

Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, İslam ve akıl ilişkisine dair sıkça sorulan soruları cevapladı. 

Kur’an-ı Kerim’e göre insanı insan yapan, onun her türlü davranışlarına anlam kazandıran ve ilâhî emirler karşısında sorumluluk altına girmesini sağlayan şey aklıdır. Din, akıllılara gönderilmiştir. Kur’an’da akıl kelimesi kırk dokuz yerde ve hep fiil şeklinde geçmektedir. Bu ayetlerde genellikle akletmenin, yani aklı kullanarak doğru düşünmenin önemi üzerinde durulmaktadır. Kur’an’a göre akıl “bilgi edinmeye yarayan bir güç” ve “bu güç ile elde edilen bilgi” şeklinde tarif edilmiştir.

İşte Prof. Dr. Ramazan Altıntaş’ın İslam ve akıl ilişkisine dair sorulan sorulara verdiği cevaplar.

İSLAM'DA AKLIN FONKSİYONU NEDİR? - VİDEO

TESLİMİYET İLE AKIL ARASINDA NASIL BİR BAĞLANTI VARDIR? - VİDEO

İSLAM LİTERATÜRÜNDE YER ALAN “AKIL - NAKİL” MESELESİ - VİDEO

Prof. Dr. Ramazan Altıntaş Kimdir?

...kimi de hidayetten mahrum ederse, ona yol gösterecek bir dost bulamazsın İnsanı saptıran Allah mıdır - Kopyaİlkokuldan sonra hafızlığını bitirdi. 1981’de Konya İmam-Hatip Lisesi’nden; 1984’te Selçuk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nden mezun oldu.

1981-1995 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çeşitli görevlerde bulundu. Yüksek lisansını Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Nübüvvet Öncesi Câhiliyye Toplumunun İtikadi Yapısı” adlı tez çalışmasıyla yaptı.

Doktorasını, “Kur’an’da Hidâyet ve Dalâlet” adlı teziyle aynı üniversitede tamamladı.

Prof. Dr. Ramazan Altındaş, 1995 yılında Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı’na Yardımcı Doçent olarak atandı. 1998 yılında Doçent, 2004’te Profesör oldu. 2009 yılında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne geçti.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle