İmam Ravvas Hazretleri'nin Okuduğu Salavat

İmâm Ravvâs Hazretleri'nin okuduğu rivayet edilen salavatın Arapça yazılışı ve Türkçe anlamı...

İmâm Ravvâs Hazretleri'nin okuduğu rivayet edilen salavat...

  • Arapça Yazılışı

اَللّٰهُمَّ صَلِّ مَنْ طَرِيقِ كُلِّ بَارِزَةٍ وَمَطْمُوسَةٍ ، وَمِنْ لِسَانِ كُلِّ مُغَيَّبَةٍ وَمَحْسُوسَةٍ ، وَمِنْ عَيْنِيَّةِ كُلِّ غَائِبٍ وَحَاضِرٍ ، وَمِنْ حَقِيقَةِ كُلِّ بَاطِنٍ وَظَاهِرٍ ، بِمَظْهَرِيَّةِ كُلِّ اِسْمٍ لَكَ ، عَلَّمْتَهُ خَلْقَكَ أَوْ اَضْمَرْتَهُ فِي عِلْمِكَ ، صَلاَةً تَشُقُّ اَرْدِيَّةَ الْمُلْكِ وَالْمَلَكُوتِ ، وَتَمْلَأُ حَظَائِرَ اْلْجَبَرُوتِ وَالرَّحَمُوتِ ، تَدُومُ زَائِدَةَ وَلاَ تَنْقَطِعُ ، وَلاَ يَشُوبُهَا مِنْ تَحَدُّرِهَا كَمَا هِيَ نُقْصَانَةُ، عَلٰى عَبْدِكَ وَرَسُولِكَ سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ الْمُصْطَفَى ، عَزِيزِ اَمْصَارِ الْوُجُودَاتِ ، شَمْسِ سَمَاوَاتِ الْحَظَائِرِ الْعُلْوِيَّاتِ ، عَلَمِ مُلْكِكَ ، الَّذِي نَشَرْتَهُ فِي طَيِّ عِلْمِكَ ، قَبْلَ تَعَيُّنِ أَشْكَالِ الْحَادِثَاتِ ، وَنَصَبْتَ لَهُ كُرْسِيَّ النَّهْيِ وَاْلأَمْرِ ، فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ ، وَحَكَمْتَهُ فِي عَوَالِمِكَ قَوِيّاً أَمِيناً ، بِإِعَانَتِكَ وَكَرَمِكَ ، اِخْتِصَاصاً وَاصْطِفَاءً ، وَتَشْرِيفاً وَتَعْظِيماً ، وَتَوْقِيراً وَتَكْرِيماً ، وَسَلِّمْ اَللّٰهُمَّ عَلَيْهِ ، سَلاَماً يَعْطِرُ طُرُقَ السَّمَوَاتَ وَاْلأَرَضِينَ ، يَرْفَعُ اِلَيْكَ مِنْكَ ، وَيَفُدُّ سَحَاحَ بَرِّهِ إِلَى بَرِيَّتِكَ رَاوِياً عَنْكَ ، مَا اَمَّتْهُ قُلُوبَ الْعَارِفِينَ ، وَطَابَتْ بِهِ أَسْرَارَ الْمُخْلَصِينَ ، وَسَرَى سِرُّهُ فِي الْعَالَمِينَ ، يَاحَيُّ يَاقَيُّومُ . يَا ذَا الْجَلاَلِ وَاْلإِكْرَامِ ، وَتَفْضُلُ بمِثْل ذَلِكَ عَلٰى عَبِيدِكَ اِخْوَانِهِ النَّبِيِّينَ وَالْمُرْسَلِينَ ، وَالسَّلاَمُ عَلَيْنَا وَعَلٰى عِبَادِ اللهِ الصَّالِحِينَ

  • Anlamı:

"Allah'ım! Halîlin İbrâhîm oğlu habîbin Muhammed’e salât eyle. Seçilmişler divânında dostluğun en zirvesinde, yakınlaştırılmış olan babası İbrâhîm’e de salât eyle. Bu salâtla, babalık elbisesi ve nübüvvet ve risâlet tahtında, nübüvvet hil'ati altında dostluğu ve sevgiyi topla. İkisine de cemâlin önündeki celâl perdesini kaldır. Gözlerine, kudsiyetin ünsiyetinden bu makamda olduğu gibi her halde tahakkuk sidreti ile cemâlini göster.

Allah'ım! halîlin ve kulun İbrâhim’in gözünün nûru, asil, sevgili, sâdık, emîn oğlu ve kulun ortaya çıkmakla aydın olduğu gibi, Efendimize nûrunun cemâliyle aydın rasûlün Efendimiz’in nûru ile parlak olan birlik (cem’) makâmında, seninle ünsiyet kilimini ser. Bu kilimi halîlinin sana, seninle râzı olacağı ve senin keremin ve ihsânınla râzı olacağın şekilde ser. Muhakkak ki sen el-Berr, (bütün iyilik ve güzelliklerin sahibi) el-Kerîm, (karşılık beklemeden veren, ihsân eden, cömertlikte, eli açıklıkta tek olan, her türlü iyiliğin, faziletin sahibi) er-Raûf,( yarattığı mahlûkuna karşı çok şefkatli, merhametli ve çok cömert) er-Rahîm’sin. (bağışlayan, esirgeyen, âhirette nimetlerini sadece mü'min kullarına veren) Bütün rasûllere selâm olsun. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’adır."

Kaynak: Yrd. Doç Dr. Veysel Akkaya, Kalplere Şifa Salavat ve Dualar, Erkam Yayınları

KUR’AN’DA GEÇEN DUALAR

HADİSLERDE DUA

AYET VE HADİSLERLE DUANIN ÖNEMİ NEDİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle