İftar Duası

İftar açarken ne denir? İftar duası nasıl yapılır? Peygamber Efendimizin okuduğu iftar duası var mıdır? Peygamber Efendimiz orucunu ne ile açardı? Orucu açarken okunacak dua. İftar duasının Arapçası, Türkçesi ve anlamı.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz, iftar edeceği zaman özel yiyecekler aramaz, yemek ayrımı yapmaz, sofrada ne bulursa onunla iftar ederdi.

PEYGAMBER EFENDİMİZ İFTARINI NASIL AÇARDI?

Hz. Peygamber’in -sallallahu aleyhi ve sellem- iftar sofrası, lüks ve israftan uzak, son derece sade idi. Medine’de Efendimizin yanında büyüyen Enes b. Mâlik -radıyallahu anh- Resûlullah’ın -sallallahu aleyhi ve sellem- iftarını şöyle anlatmıştır: “Resûlullah akşam namazını kılmadan önce birkaç taze hurma ile eğer yoksa kuru hurma ile iftar ederdi, o da yoksa birkaç yudum suyla orucunu açardı.”

İbni Ömer -radıyallahu anh- Hz. Peygamber’in -sallallahu aleyhi ve sellem- iftar ettikten sonra şöyle dediğini haber vermektedir: Susuzluk gitti, damarlar serinledi ve inşallah sevap da gerçekleşti.” Yine aynı yerde Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimizin iftar ettiği zaman “Allahım! Sadece senin rızan için oruç tuttum ve senin verdiğin rızıkla orucumu açtım” dediği nakledilmektedir. (Bknz. Ebû Dâvud, Savm, 22)

ORUÇ AÇMA DUASI

  • İftar duası Arapça

iftar_duasi

  • İftar duası Türkçe Okunuşu

“Allahumme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu veala rizkuke eftertu.”

  • İftar duası Anlamı

“Allah’ım Senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açıyorum.” (Ebû Dâvud, Savm, 22)

YEMEK DUASI NASIL YAPILIR?

Yemek Duası Nasıl Yapılır?

PEYGAMBERİMİZ ORUCUNU NE İLE AÇARDI?

Peygamberimiz Orucunu Ne İle Açardı?

İFTAR NEDİR? İFTARLA İLGİLİ HADİSLER

İftar Nedir? İftarla İlgili Hadisler

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle