HÜZÜNLÜ EĞİTİM BAŞLIYOR

Suriye’deki iç savaştan kaçarak aileleriyle Türkiye'ye sığınan ve Malatya'daki konteyner kentte yaşayan yaklaşık 3 bin Suriyeli çocuk, yeni eğitim-öğretim yılına hüzünlü başlıyor.

Malatya'da "Beydağı Konaklama Tesisi" adıyla kurulan konteyner kentte, yaklaşık 7 bin 600 Suriyeli misafir ediliyor. Yeni eğitim-öğretim yılının başlayacağı 15 Eylül Pazartesi günü, konteyner kentte yaşayan yaklaşık 3 bin Suriyeli çocuk için de ders zili çalacak.

Konteyner kentin sorumlu yöneticisi Nihat Yazıcıoğlu, konteyner kentte anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi verdiklerini söyledi.

Suriyeli 187 öğretmenin gönüllü olarak görev yapacağı okullarında, Türkçe derslerinin yaklaşık 35 Türk öğretmen tarafından verileceğini anlatan Yazıcıoğlu, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunca okullarına 12 derslik yapıldığını, 6 derslikten oluşan ana sınıfının da bu yıl devreye gireceğini belirtti.

Konteyner kent dışında kalan Suriyeli vatandaşların da çocuklarını servisle okula göndereceklerini kaydeden Yazıcıoğlu, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında yaklaşık 3 bin kişiye burada ikili öğretim verilecek ve bu şekilde devam edecek inşallah" diye konuştu.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle