Hurma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kur’an-ı Kerim’de ve hadislerde birçok yerde ismi geçen ve Ramazan ayıyla bütünleşen hurmayı ne kadar tanıyoruz? Hurmanın çeşitleri ve sağlığa faydaları nelerdir? İşte hurma ile ilgili bilgiler...

Ramazan boyunca, sahur ve iftar sofralarının baş tacı olan hurmanın şifa kaynağı olduğunu biliyor muydunuz?

ARAP YARIMADASI’NIN NİMETİ

Hurmanın menşei Arap Yarımadası olmasına rağmen ülkemizde de fazlasıyla yeniliyor. Öyle ki Müslümanlar tarafından kutsal olarak kabul edilen bu meyveyi en çok yiyen ülkeler arasında başta Türkiye geliyor. Hurma, ülkemizde geçen yıl 25 bin 658 ton yenildi.

HURMANIN SAĞLIĞA FAYDALARI

Ramazan vesilesiyle market ve pazarlarda daha sık gördüğümüz bu besin, günlük hayatta da yenilmesi gereken mucizevi besinlerden biri. Tüketirken unutulmaması gereken nokta ise ortalama her hurmanın 20 kalori olduğudur. İşte hurmanın sağlığa faydaları;

Damar ve kalp hastalıkları başta olmak üzere yaşlanmayı geciktirir.

 1. Çok fazla lif içerdiğinden hazımsızlığa iyi gelir.
 2. Kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 3. Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir.
 4. Kan şekerini düzenler, hafızayı güçlendirir.
 5. Emziren annelerin sütünü arttırır.
 6. Kansızlıkla savaşır ve beyni zinde tutan etkiye sahiptir.

HURMA ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

Bu mübarek ayda Ramazan fırsatçılarına göz açtırmamak için hurma alırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları sizin için araştırdık.

 1. Orta boyda olmalı.
 2. Yüzeyi buruşuk ve kirli olmalı.
 3. Mat bir yüzeye sahip olmalı.
 4. Pürüzsüz ve parlayan hurma tercih ettiyseniz dikkat! Glikoz içerebilir.

HURMA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Hurma, en çok çeşidi bulunan meyvelerin başında geliyor. 99 çeşidi bulunan bu meyvenin her türüne ulaşmak pek de mümkün değil. Her yıl oluşan talep, toplanılan mahsül, kalitesi ve menşei gibi birçok parametreye bağlı olarak belirleniyor. Türkiye olarak ihraç ettiğimiz çeşitleri ise şöyle;

 1. Medine (Mebrum) Hurması: Kahverengi hurma, ince kabuklu, lezzetli ve besleyici bir çeşittir. Medine çevresinde yetişir.
 2. Hudri Medine Hurması: Kahverengi ve orta büyüklükte bir çeşittir. Tatlılık oranı yoğundur. Medine ve çevresinde yetişir.
 3. Safavi Hurması: Siyah renkli ve orta büyüklüktedir. İnce kabukludur. Şeker oranı düşüktür. Medine ve çevresinde yetişir.
 4. Meşruk Hurması: Kahverengine sahip olan bu tür orta büyüklüktedir. Kalın kabuklu ve tatlılığı yoğundur. Medine çevresinde yetişir.
 5. Mazafati Hurması: Siyaha yakın renkte ve ince kabukludur. Yumuşak ve oldukça tatlıdır. İran’da yetişir.
 6. Acve (Peygamber) Hurması: Siyah renkli, nispeten ufak taneli, diğer hurmalardan farklı olarak yuvarlak şekillidir. Mucizevi olarak bilinen ve ağacının peygamber efendimiz tarafından dikildiği söylenen hurmadır.
 7. Kudüs Hurması: Kudüs hurmalarının içeriğindeki demir, kanda bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder. Günde 15 hurma yendiğinde vücudunun demir ihtiyacı tamamen karşılanır.

HURMA TATLISI TARİFİ

Malzemeleri:

 • 1 lt süt
 • 5 yemek kaşığı un
 • 5 yemek kaşığı nişasta
 • 1 çay bardağı şeker
 • 1 paket vanilya
 • 19-20 adet hurma

Hazırlanışı:

Hurmaların çekirdeğini çıkarıp, 4-5 yemek kaşığı süt ile püre kıvamına gelinceye kadar rondodan geçirin. Diğer tarafta süt, un, nişasta ve şekeri tencereye alarak dibinin tutmaması için sürekli karıştırın. Koyulaştığında vanilya koyarak karıştırmaya devam edin. Önceden hazırladığımız hurma püresini içerisine ekleyerek bir kaç dakika daha karıştırın. Soğuduktan sonra dolaba kaldırın ve iftar saatini bekleyin. Üzerini dilediğiniz gibi süsleyerek servis edin.

İslam ve İhsan

HURMANIN FAYDALARI

Hurmanın Faydaları

HURMA KÜTÜĞÜNÜN İNCELEMESİ

Hurma Kütüğünün İncelemesi

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.