HÜDAYİ HALKA ÖĞRENCİSİNİN SUDAN İZLENİMLERİ

Sudan'ın başkenti  Hartum'da  yaklaşık bir aylık  bir süre geçiren Hüdayi Halka Öğrencileri, izlenimlerini İslam ve İhsan'a aktardı.

Bir aylık bir zaman zarfında çeşitli eğitim faaliyetlerine de katılan Hüdayi Halka öğrencilerinden Furkan Gan, Sudan halkı ile kaynaştıklarını ve din kardeşliğinin  neseb kardeşliğinden daha üstün  olduğunu bir kez daha idrak ettiklerini dile getirdi.

Sudan halkı cana yakın, samimi ve misafirperverliklerini kendilerini çok etkilediğini belirten Furkan Gan, Türkleri gördükleri zaman gülümseyerek selam verdiklerini söyledi.

SUDAN, BİR ÖĞRENCİ ÜLKESİ

Sudan'ın tam bir öğrenci ülkesi olduğunu da dile getiren Furkan Gan şöyle devam etti: "Dünyanın 80 ülkesinden öğrenciler eğitim görmek için Sudan'daki üniversitelere geliyorlar. Afrika Üniversitesi'nin mescidinde onlarca milletten öğrenci 5 vakit bir araya gelerek İslam kardeşliğinin idrakine varıyorlar. Mescidler vakit aralarında dahi  dolu oluyor. Ders çalışacakları özel  bir mekan tahsis edilmediği için öğrenciler mescidleri bu amaç doğrultusunda kullanıyorlar."

DÂİMA ŞÜKÜR HÂLİNDELER

Sudan'da yaşayan halkın büyük bir kısmı fakir olduğunu ancak hiç kimsenin fakirlikten şikayet  etmediğine şahitlik ettiklerini söyleyen Furkan Gan'ın izlenimleri şöyle:

"Daima şükrediyorlar. En çok dikkatimi çeken  husus bu oldu. Bulundukları duruma şükredip  bundan daha kötüsü olabileceğini  düşünüyorlar. Dinlediğim  bir sohbette bir hocanın söylediği şu  sözler beni derin düşüncelere  sevk etti: 'Türkiye'ye bakıyorum herşeyin  lüksü aranıyor. Herşeyin takımı  var. İnsanlar evleniyor ancak evin tüm araç, gereçlerini fazlasıyla alıyorlar. Ama benim evimde kendime, eşime  ve misafirlerime yetecek miktarda eşya var.Ve bu bana fazlasıyla  yetiyor. Mesela bir evde bir tane çay  kaşığı olmuş olsa bu herkese yetmez mi? Ancak şu an insanlar her şeyi fazlasıyla satın alıyorlar ve buna rağmen şükretmiyorlar.' Rabbim bizlere gerektiği  gibi şükretmeyi, dünyaya değil  ahirete sahip olmayi nasib eylesin."

FB_IMG_1440230249894

FB_IMG_1440230652959

FB_IMG_1440230703838

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle