HORASAN MELİK'İ AMR BİN LEYS'İN KISSASI

Horasan sultanı ve kahramanlarından Amr bin Leys öldükten sonra onu rüyasında gören salih zat ve Amr bin Leys'in rüyada verdiği müjde ibretlik bir kıssa...

,Horasan sultanı ve kahramanlarından Amr bin Leys öldükten sonra onu sâlih bir zat rüyâda gördü ve aralarında şu konuşma geçti:

“–Allah sana ne muâmelede bulundu?”

“–Allah beni affetti.”

“–Allah seni ne sebeple affetti? Hayatında nasıl bir amel işledin ki affa mazhar oldun?”

Bunun üzerine Amr bin Leys şöyle cevap verdi:

“–Günlerden bir gün yüksek bir tepeye çıkmıştım. Oradan askerlerime baktım. Onların çokluğu ve ihtişamını seyredince;

«Keşke Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- zamanında vâkî olan gazvelere ordumla beraber iştirâk edip de O’nun uğrunda fedâ-yı cân eyleyen bahtiyarlardan olabilseydim…» diye hislendim.

İşte bu niyet ve iştiyâkımdaki ihlâs sebebiyle yüce Allâh, bana rahmetiyle muâmele ederek günâhlarımı bağışladı ve beni sonsuz nimetleriyle mükâfatlandırdı.” (Kadı Iyâz, Şifâ, II, 28-29)

Yalnız bu öyle samimî, öyle içten bir temennîdir ki, Cenâb-ı Hak, onu fiilen gerçekleşmiş gibi kabul etmiştir. Aksi hâlde, sadece içten geçirilen her türlü temennî aynı neticeyi vermez.

Kupkuru, aşksız ve şevksiz, anlık niyetler; saman alevi gibi yanıp sönen boş temennîlerdir. Yahut, kalpte güzel niyetler olsa da, yine kalpte var olan nefsânî arzular, şeytânî niyetler onları zehirler ve tesirsiz hâle getirir.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Yüzakı Dergisi, Yıl: 2018 Ay: Ağustos, Sayı: 162

HZ. ADEM VE HAVVA’NIN (A.S.) TÖVBE DUASI

TÖVBE DUASI

TÖVBE DUASI DİNLE

GEÇMİŞ GÜNAHLAR NASIL AFFEDİLİR?

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle