HALEP HALKI YAPRAK YİYEREK HAYATTA KALMAYA ÇALIŞIYOR

Suriye'nin yoğun çatışmalar altındaki Halep'te gıda krizi devam ediyor. Esed'e bağlı birliklerin ablukası altında olan Halep'e insani yardım malzemeleri taşıyan araçların geçişine bile izin verilmiyor. Büyük bir insanlık dramına sahne olan Halep'te yaşayan yaklaşık 2 milyon kişi, yaprak yiyerek hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Suriye'de muhalifler ile rejim güçleri arasında bölünmüş olan Halep'te 2 milyon kişi zor şartlarda hayatta kalmaya çalışıyor. Muhaliflerin kontrolündeki doğu Halep, hükümet güçlerinin kuşatması altında. Bölgede sıkışıp kalan 250 bin sivilin ise acil insani yardıma ihtiyacı var.

GÜNLERCE EVDE KALMAK ZORUNDA KALIYORLAR

BBC'nin haberine göre Halep'te bulunan bir kadın yaşam savaşını şu şekilde anlatıyor:

"Kentte 2 milyondan fazla kişi, zor şartlarda hayatta kalmaya çalışıyor. Bulaşıkları yıkamak için yeterli suyumuz yok. Bazen çatışmalar yüzünden 510 gün evden çıkamadığımız oluyor. Kuyuya gidip su getiremiyorum. Burada bir şeyimiz yok. Önceleri gönderilen insani yardımlarla yemek yapabiliyordum ama o da bitti. Yiyecek bir şeyimiz yok. Ağaç yapraklarını pişirip yiyoruz."

Halep'te yaşam mücadelesi veren kadın, insani yardıma ihtiyaç olduğunu, ağaçlardan kopardıkları yaprakları yediklerini ifade etti.

Halep'te yaşam mücadelesi veren kadın, insani yardıma ihtiyaç olduğunu, ağaçlardan kopardıkları yaprakları yediklerini ifade etti.

OBAMA'YA MEKTUP

Suriye'nin Halep kentinde, muhaliflerin kontrolündeki alanlarda görev yapan son doktorlar, ABD Başkanı Barack Obama'ya bir mektup yazarak kentteki 250 bin sivile yardım ulaştırılmasını talep etti. 29 doktorun imzasının yer aldığı metinde, sağlık merkezlerine yönelik hava saldırılarının bu oranda sürmesi durumunda bir ay içinde bunların hepsinin yok olacağı belirtildi. Doktorlar, hava saldırılarının durması için Halep'in uçuşa yasak bölge ilan edilmesini talep etti.

YERALTI HASTANESİ KURULDU

Biz Ümmetiz Platformu ve Avrasya Vakfı tarafından Suriye'nin Halep kentinde yer altı hastanesi kuruldu. Platform temsilcisi Abdülhamit Altıntaş, ağır bombardımanın yaşandığı Halep'e yer altı hastanesi kurulduğunu söyledi. Rejimin halen saldırılarına devam ettiği Halep'te yerin altında 25 yataklı hastane kurulduğunu anlatan Abdülhamit Altıntaş, şunları söyledi:

"Hastanemiz zor koşullar altında kurulabildi. Arkadaşlarımız saldırı tehdidi altında kardeşlerimize hizmet etmek amacıyla hastaneyi çok kısa sürede hazır hale getirdiler. Yer seviyesinden 2 kat aşağıya kuruldu. Son 1 ay içinde Halep'te 6 hastane vurularak kullanılamaz hale getirildi. Bölgede insanların gıda ve su gibi en temel ihtiyaçlarının yanı sıra hayati önem taşıyan sağlık ihtiyaçlarına erişimleri engellenmek isteniyor. Kurulan hastaneyle Suriyeli kardeşlerimizin yaralarını sarmak istiyoruz. Halep'te daha fazla sağlık merkezine ihtiyaç var."

Kaynak: Yeni Şafak

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle