HADİSLERİN TOPLUM HAYATINDAKİ ÖNEMİ

Hadislerin toplum hayatındaki önemi nedir?

Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem Allah tarafından insanlara İslam dinini tebliğ ile görevlendirilmiş son peygamberdir. Kur'an-ı Kerim'de Hz Peygamber'e itaatin Allah'a itaat olacağı, O'na isyanın Allah'a isyan sayılacağı belirtilmiştir. O'nda insanlar için güzel bir örnek vardır. O'nun emrettiklerine uyup yasakladıklarından kaçınmak imanî bir sorumluluktur.

Karanlık bir dönemden, barış, adalet ve ahlak medeniyetine geçişi sağlayan İslam dininin Peygamberi Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem, çevresindeki mü'minler için mükemmel bir örnekti. Müminler O'nu her yönüyle örnek alacaklar ve kendilerine rehber edineceklerdi. Bu sebeple Hazreti Peygamber'in sünnet ve hadislerinin toplum üzerinde etkisi büyüktür.

İslam toplumunda sünnet, başta ibadetler olmak üzere, hayatın her alanında aslî şekliyle muhafaza edilmekte ve uygulanmaktadır. Öyle ki toplumun gelenek ve göreneklerinin birçoğunda bile sünnetin izlerini bulmak mümkündür. Toplum hayatında yaşatılan bu gelenekler O'nun sünnetinin hâlâ canlı bir şekilde devam ettiğini ve etkisini sürdürdüğünü göstermektedir. O halde geçmişte olduğu gibi günümüzde de Hazreti Peygamber'in sözleri ve tatbikatı Müslümanlar için vazgeçilmez bir müracaat kaynağıdır.

Hadis Öğretmenin Fazileti

Ayet ve Hadislerle Duanın Önemi Nedir?

Sünnetin Dindeki Yeri Nedir?

Modernistlerin Sünnet ve Hadis Üzerindeki Asılsız İddeaları

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle