Gusül Nedir? Sünnete Uygun Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül nedir, niçin alınır? Sünnete uygun gusül (boy) abdesti nasıl alınır?

Gusül; cünüplük, hayız ve nifas gibi hükmî kirlilik hâllerinden kurtulmak için yapılması gereken dinî temizlik demektir. Kur’an-ı Kerim’de, “Eğer cünüp iseniz, iyice temizlenin (yıkanın)” (Nisâ, 4/43; Mâide, 5/6) buyurulmaktadır. Hz. Peygamberin sünnetinde de, ihtilam olma (rüyalanma) veya cinsel ilişki sonucu cünüplük hâlinde veya hayız ve nifas sonrasında gusletmek emredilmiştir. (Buhârî, Gusül, 22, 28; Müslim, Hayız, 87, 88; Ebû Dâvûd, Taharet, 127)

Gusül abdesti ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak, burna su çekmek ve bütün vücudu hiç kuru yer bırakmayacak şekilde yıkamak suretiyle yapılır. Burada sayılan işlemler Hanefîlere göre guslün farzlarıdır. Birinin eksik bırakılması hâlinde gusül geçersiz olur. Guslün bu farzlarından başka bir de sünnetleri vardır.

GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR?

Sünnetleri de yerine getirilerek gusül şöyle yapılır:

Gusletmek isteyen kimse niyet ederek besmele çeker. Ellerini yıkar, vücudunda bir necaset/maddî kirlilik var ise onu temizler, avret yerlerini yıkar. Sonra sağ eli ile üç defa ağzına su vererek iyice çalkalar, daha sonra üç defa burnuna su çekerek temizler ve namaz abdesti gibi abdestini tamamlar. Sonra da vücudunun her tarafını iyice yıkar. Guslettiği yerde su birikiyorsa, son olarak ayaklarını yıkayıp guslünü tamamlar.

Kaynak: Diyanet Fetva Kurulu

GUSÜL ABDESTİ (BOY ABDESTİ) NASIL ALINIR?

Gusül Abdesti (Boy Abdesti) Nasıl Alınır?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • Hocam ben gusül alırken önce namaz abdesti aldım sonrada 3 kere ağza 3 kere burna su vererek bütün vücudu yıkadım,şimdi aldığım abdest doğru mu? Eksik yada fazla yaptığım birşey var mı?

    ALLAH SİZİ SEVSİN

    Hocam ben tır şoför üyüm sürekli yollardayım namazlarımı.tam olarak kılıyorum bazen kazayada kalıyor seferi namazı kılmam şartmı

    Hocam bu üç sefer ağza üç sefer burna su verme işini abdestten sonra diye söyleyenlerde var... Önce veya sonra yapılsa sıkıntı olurmu? Selam ve dua ile...

Yorum Ekle