Güne Nasıl Sakin Başlanır?

Her sabah alarm sesiyle, ite kalka uyanıyorsanız enerjiniz düşük bir şekilde güne başlayacaksınız demektir. Peki güne zinde ve sakin başlamanın yolları nelerdir?

Güne zinde ve sakin başlamak ister misiniz? İşte günde zinde ve sakin başlamak için altın tavsiyeler...

HAZIRLIKLARINIZI AKŞAMDAN YAPIN

Sabahları, zamanınızın yarısı çantanızı hazırlamakla, ne giyeceğinize ve yanınıza alacağınız öğle yemeğine karar vermekle geçer. Bütün bunları sabah yapmak yerine akşamdan hazırlıklarınızı yapın ve sabahları daha sakin olun. Geceden giyeceğiniz kıyafetleri belirleyerek ya da çantanızı hazırlayarak sabahları uyanıp evden çıkmanız daha kolay ve hızlı olacaktır.

ALARM SESİNİZİ DEĞİŞTİRİN

Sabahları daha sakin uyanmak için alarmınızın sesini değiştirin. Sizi daha çok sakinleştirecek hafif alarm sesleri seçmeniz, sabahları daha rahat ve panik olmadan uyanmanıza yardımcı olacağına emin olun. Ayrıca odanızdaki perdeyi açık tutup içeriye gelecek gün ışığından yararlanmak daha kolay ve sakin uyanmanızı sağlayacaktır.

KALKMADAN ÖNCE ESNEYİN

Sabahları yataktan hemen kalkmadan önce esneyin. Yatağınızın üstüne oturun ve gerilerek vücudunuzu esnetin. Böylece rahatlayarak güne daha sakin başlamış olursunuz.

DUA EDİN

Sabahları uyanır uyanmaz tüm gün yapacaklarınızı düşünmek yerine, abdest alıp sabah namazını eda edin. Ellerinizi açıp Allah'a dua edin.

DUŞ ALIN

Her ne kadar sabahları daha çok zamanınız kalsın diye akşamdan duş alsanız da, sabahları alacağınız duş güne zinde başlamanıza yardımcı olur. Sabahları alacağınız sıcak bir duş, katılaşmış kaslarınızı yatıştırır ve gün boyunca rahat hissetmenize yardımcı olur.

ERKEN KALKMAYA ALIŞIN

Sabahları sakin olmak için evden çıkmanız gereken saatten 5 dakika önce uyanmayın. Namaz kılmak, üstünüzü giyinmek, duş almak, kahvaltınızı yapmak gibi sabah rutininizi yerine getirmek için erken uyanın ve evin içinde koşuşturmadan işlerinizi sakin bir şekilde halledin.

MÜZİK DİNLEYİN

Sabahları sizi sakinleştirecek aktiviteleri yapın. Hazırlanırken dinlemekten hoşlandığınız müziği açın ve dinleyin ya da kahvaltınızı yaparken komik videolar izleyin. Emin olun güne daha sakin ve stressiz başlayacaksınız.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.