Gıyabi Cenaze Namazı Nedir?

Gıyabi nedir, ne anlama gelir? Gıyabi cenaze namazı nedir? Gıyabi cenaze namazı nasıl kılınır? Peygamber Efendimiz (s.a.v) gıyabi cenaze namazı kılmış mıdır? İslam'da gıyabi cenaze namazının hükmü...

Gıyabi, bir kimsenin gıyâbında olan, kendisi mevcut olmadığı halde hakkında verilen (hüküm, karar vb.) anlamında gelmektedir.

Gıyabi cenaze namazı, meftanın yani cenazenin hazır bulunmadığı yerlerde, gıyabında kılınan namazdır.

HADİSLERLE GIYABİ CENAZE NAMAZI NEDİR?

Aslolan, namazının kılınabilmesi için cenazenin hazır bulunmasıdır. Bununla birlikte hazır olmayan cenaze için de namaz kılınabilir. Nitekim Resûlullah (s.a.s.), Habeş Kralı Necâşî’nin vefatını haber vermiş, sonra da onun cenaze namazını kıldırmak üzere cemaatin önüne geçmiş, ashab da arkasında saf tutmuştur (Buhârî, Cenâiz, 55; Müslim, Cenâiz, 63). Olayda hazır bulunan Câbir b. Abdullah (r.a.) şöyle demiştir: “Resûlullah (s.a.s.), Necâşî’nin (gıyabında) cenaze namazını kıldırdı. Ben de ikinci yahut üçüncü saftaydım.” (Buhârî, Cenâiz, 54)

Yine, Resûlullah’ın (s.a.s.) Uhud şehitleri (Buhârî, Cenâiz, 73) ve kendisine haber verilmeden defnedilen cenazeler için de gıyabi cenaze namazı kıldığı bilinmektedir (Buhârî, Cenâiz, 56).

Gıyabi cenaze namazı, cenaze namazına benzer olarak kılnır.

CENAZE NAMAZI NASIL KILINIR?

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle