Genç Dergisinin 210. Sayısı Çıktı

Genç dergisinin 210. sayısı çıktı. Genç dergisinin Mart 2024 sayısı “Bu Ramazan’ın Sorusu Belli: Soykırıma Sessiz Kalmak, Boykotu Gevşetmek Orucu Bozar mı?” kapağıyla yayınlandı.

“Bu Ramazan’ın Sorusu Belli: Soykırıma Sessiz Kalmak, Boykotu Gevşetmek Orucu Bozar mı?” başlığıyla çıkan Genç dergisinin 210. sayısı dopdolu içeriğiyle çıktı!

BU RAMAZAN’IN SORUSU BELLİ!

GENÇ Dergi’nin Mart sayısı dopdolu içeriğiyle çıktı! Bu Ramazan yüreklerimiz buruk ve acılı maalesef. Çünkü 7 Ekim 2023’ten beri Gazze’ye ölüm yağıyor, kardeşlerimiz orada akıl almaz bir soykırıma uğruyor. Ümmet olarak bu Ramazan’a acıyla, kederle, hüzünle giriyoruz. Çünkü bizler kardeşlerimiz ölürken, çocuklar acı içindeyken, insanlar açlık çekerken hiçbir şey olmamış gibi yaşayamayız. Onların dertleriyle dertlenmezsek kıyamet günü Rabbimizin huzuruna çıkacak yüzümüz kalmaz. Bu yüzden bu Ramazan’da gönüllerinize şu soruyu bırakıyoruz: “Soykırıma sessiz kalmak, boykotu gevşetmek orucu bozar mı?”

Ayların en güzeli Ramazan’a bir kez daha kavuşmak üzereyiz. Acılarımız çok, keder içindeyiz, kardeşlerimiz öldürülüyor. Biliyoruz ki her sene olduğu gibi bu sene de Ramazan’da daha çok azgınlaşacak zalimler. Peki, biz ne yapacağız? Bu Ramazan’ın en gerçek ve doğru sorusunu kapağa taşımış olduk. Soykırıma sessiz kalırsak, boykotu gevşetirsek, zalimlerle her alanda mücadeleye devam etmezsek eğer büyük vebale girmiş olacağız.

Dr. Gökhan Kavak ile AYBİR raporunun detaylarını, Batı’nın İşgalci İsrail’den yana izlediği politikayı ve bu süreçte gerek akademisyenlere gerek de öğrencilere uyguladıkları baskıları konuştu Şehadet Özek. Adem Özköse ile yeni çıkan kitabı “Esir Türkler” ve Doğu Türkistan meselesi üzerine muhabbet etti Hanife Palta Tektaş. Balkanlar hususunda yaptığı çalışmalarıyla tanıdığımız Ahmet Lökçe (ASST. Prof. Dr.) ile Balkanlara ve anlamına dair kapsamlı bir söyleşi yaptı Burak Çetik. Çocuklar için güvenle ve huzurla okunabilir kitapların ne olduğu ile ilgili yoğun bir çaba sarf eden Yayın Dedektifi ekibinden Esma Şafak ile Yayın Dedektifi’nin nasıl çalıştığını ve yayın çizgilerini konuştu Serdar Kesik. Tuğçe Şifa Zorlu’nun boykota destek vermek amacıyla Şanlıurfa’da açmış olduğu Yerli Market hakkında güzel bir söyleşi gerçekleştirdi Sefa Soner Kurt.

Gündemi okumak, takip etmek bir genç için çok mühim. Nurcan Doğan’ın hazırladığı, gündeme dair özgür, özgün yaklaşımlar içeren genç tarzı haber bülteni “Neler Olmuş Öyle?” sayfalarımız arasında. “Vefa” köşesinde hatıralarını yazmaya devam ediyor Süleyman Ragıp Yazıcılar. Mehmet Yüzücü, “Anadolu Postası” köşesinde İstiklal Marşı’nı mercek altına aldı. Tülay Gökçimen, Filistin ve Gazze’de yaşanan acıyı, dramı samimi kalemiyle satırlara döktü.

Muhammed Esat Altıntaş, gençlere yeni ve farklı bakış açısı sunuyor “Bir de Böyle Baksak” köşesinde. “Derkenar” köşesinde güzel yazılarına devam ediyor Fatih Duman. “Sağlık Olsun” köşesinde sağlığımıza iyi gelecek tavsiyeler sunuyor Abdülsamet Koçyiğit. Farklı konularla bizlere farkındalık sunuyor “Bagamoyo” köşesinde Haşim Akın.

Prof. Dr. Soner Duman, “Kafadaki Sorular” köşesinde gençliğin sorularına gençliğin dilinden yanıtlar veriyor. S. Bilgehan Eren, gençler için mühim konuları “Fikr-i Firari” köşesinde mercek altına alıyor. Şeyma Üstün, gündelik hayata dair durumları irdeliyor “Gündelik Hayatın İzinde” köşesinde. “Bir de Böyle Düşün!” köşesinde yeni bir düşünce ufku sunuyor Fatih Sultan Semiz. “En Güzel İnsan’ın Hayatı” köşesinde En Güzel’den hayatımıza yansıyan güzellikleri anlatıyor Mehmet Lütfi Arslan. Emre Topoğlu, “İzi Kalır” köşesinde güzel bir iz bıraktı yeni sayımızda.

Hande Berra gezdiği diyarlarda biriktirdiği hatıraları ve heybesine koyduklarını paylaşıyor “Gezi-Yorum” köşesinde. Burak Genç, “Sanat Defteri” köşesiyle kültür sanat dünyasının nabzını tutuyor, kıymetli tavsiyeler sunuyor. Süleyman Çınar, “Tecrübe Konuşuyor” köşesiyle gençlerin gönlündeki sorularla büyüklerin tecrübeleri arasında köprü olmaya çalışıyor.

Ayrıca ülkemizden, gönül coğrafyamızdan ve dünyadan özgün yaklaşımlarla hazırlanmış haberlere, kültür sanattan bilim teknolojiye, yazılardan röportajlara birçok güzide içerik GENÇ Dergisi'nde sizleri bekliyor.

Daha fazlası için GENÇ'in yeni sayısını almayı, çevrenize duyurmayı unutmayın, unutturmayın.

GENÇ Dergisi, Ebedi Gençlik Dergisi...

Dergiyi temin etmek için tıklayınız...

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.