Fıtır Sadakası Ne Zaman Verilir?

Peygamber Efendimiz’ in (s.a.v.) fıtır sadakası ile ilgili hadis-i şerifi. Fıtırı sadakası ne zaman verilir?

İbn-i Abbas radıyallahu anh’dan rivâyet edildiğine göre şöyle demiştir: Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem; fıtır sadakasını, oruçlulara lüzumsuz sözden, sövmekten temizlik kıldı. Fakirler için de taam kıldı. “Kim fıtrını (Bayram) namazından önce edâ ederse, bu makbul bir zekât olur. Namazdan sonra edâ ederse bu da sadakalardan bir sadaka olur” buyurdu. (1)

FITIR SADAKASI NE ZAMAN VERİLİR

İbn-i Ömer radıyallahu anh’dan şöyle rivâyet edilmiştir: Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem bize, “Daha halk (bayram) namazına çıkmadan fıtır zekâtını edâ edin” diye emir buyurdu. Nafi diyor ki: İbn-i Ömer fıtır sadakasını bayramdan bir veya iki gün önce edâ ederdi.

  • Hadisin Açıklaması

Fıtır sadakasının edâ zamanı, bayram namazından öncedir. Fakir ihtiyacını temin etsin diye birkaç gün önce de verilebilir. Bayram namazından önce ödeyememişse namazdan sonra yine öder. Özürsüz sonraya bırakmamalıdır.

Dipnotlar

  • İbn-i Mâce, K. Zekât, Bâbu sadakati-l-fıtrı, n. 827
  • Buhâri, K. Zekât, Bâbu farz-ı sadakati-l-fıtrı, n. 73; Müslim, K. Zekât, Bâbu-l-emri bi ıh- râcı zekâtı-l-fıtrı, n. 986; Tirmizî, K. Zekât, Bâbu takdimihâ kable-s-Salâti, n. 77; Neseî, K. Zekât, Bâbu-l-vakti-l-lezi yüstehabbu en, n. 2522

Kaynak: İbrahim Koçaşlı, Sünen-i Ebu Davud ve Tercemesi, Erkam Yayınları

 

FITIR SADAKASI (FİTRE) NEDİR?

Fıtır Sadakası (fitre) Nedir?

VAKTİNDE ÖDENMEYEN FITIR SADAKASI BORCU NASIL ÖDENİR?

Vaktinde Ödenmeyen Fıtır Sadakası Borcu Nasıl Ödenir?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle