FİNLANDİYA DEVLET RADYOSU KUR'ÂN-I KERÎM İLE ŞEREFLENECEK

Finlandiya Devlet Radyosu Yle'de, Kur'an-ı Kerim'in baştan sona okunacağı ifade edildi.

BBC'nin haberine göre; Yle, her biri yarım saat sürecek 60 radyo programında Kur'an'ın tamamının okunacağını, her bölümde iki uzmanın, okunan kısmın mealini ve içeriğini anlatacağı müjdesi verildi. Yle'in internet sitesinde, 7 Mart'ta hayata geçirilecek "eşi benzeri görülmemiş projeyle, Finlandiya'da insanların Müslüman kültürü ve Kur'an hakkındaki bilgisini artırmanın hedeflendiği" ifadelerinde bulundu.

Programda, Finlandiya Müslüman toplumundan İmam Enes Hajjer ve Profesör Jaakko Hameen-Anttila'nın, Finceye çevirdiği bölüm üzerinde tartışacağı verilen bilgiler arasında.

KUR'AN BİR BÜTÜN OLARAK OKUNMALI

Profesör Jaakko Hameen-Anttila, "Kur'an'ın bütünlük içinde okunmasının önemli olduğunu" belirterek, İslam'ı iyi ya da kötü göstermek için kutsal kitabın içinden seçilmiş alıntılar yapılmaması gerektiğini dile getirdi.

Yaklaşık 5,4 milyon nüfusa sahip Finlandiya'da 60 bin civarında Müslüman yaşadığı belirtildi. Yle, programın hazırlık sürecine, ülkedeki Müslüman topluluğun geniş kesiminin dahil olduğunu ve sonuçtan memnun kaldığını dile getirdi.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle