FİLİSTİNLİLERDEN MESCİD-İ AKSA'YI KORUMA ÇAĞRISI

İsrail'in, Mescid-i Aksa'ya Müslümanların girişini engellemesi ile kutsal mekana polis eşliğinde radikal Yahudi grupların girmesinin ardından İsrail'deki Arap Vatandaşları İzleme Yüksek Komitesi, Filistin halkına ve İslam dünyasına Mescid-i Aksa Külliyesi'ni koruma çağrısı yaptı.

Filistin asıllı İsrail vatandaşları tarafından kurulan İsrail'deki Arap Vatandaşları İzleme Yüksek Komitesi'nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İsrail, saldırılarını aralıksız sürdürmeye devam ediyor. Yahudi yerleşimcilerin baskınları bakanların, milletvekillerinin, istihbaratın, kadın ve erkek askerlerin programlarının bir parçası oldu. İskan ve Yerleşim Bakanı Uri Ariel, İç Güvenlik Bakanı Yitzhak Aharonoviç, dün İbrani yılbaşı arifesinde polis korumasında Mescid-i Aksa'ya baskın yaptı. Knesset Başkan Yardımcısı Moşe Feiglin de aynı şeyi yapıyor. Knesset İç Komisyonu Başkanı Miri Regev de komisyon toplantısında birbiri ardına Mescid-i Aksa'nın paylaştırılması önerisini sunuyor"

Mescid-i Aksa'da şu anki mevcut uygulamada sabah namazı sonrası Müslümanlar camiden çıkarılarak Aksa’nın tüm kapıları önce Müslümanlara kapatılıyor. Ardından içeriye öğle namazına kadar sadece Yahudilerin girişine izin veriliyor. Böylece fiili olarak İsrail Hükümeti 8 gündür Aksa’yı zamansal olarak, Yahudiler ve Müslümanlar arasında Mescid-i Aksa’yı da ikiye bölmüş oluyor.

İSRAİL MESCİD-İ AKSA'YA GİRİLMESİNİ ENGELLİYOR

Mescid-i Aksa Kültür ve Miras Kurumu Sözcüsü Mahmud Ebu Ata ise İsrail'in Sukot Bayramı kutlamaları çerçevesinde Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girmesine yönelik engellemelerine devam ettiğini söyledi.

Ebu Ata, İsrail polisinin, sabah namazında ve sonrasında kadınlar ile 50 yaş altı erkeklerin Aksa'ya girmesine izin vermediğini belirtti. Ebu Ata, 50 yaş üstü erkeklerin de çoğunun Mescid-i Aksa ya girmesinin engellendiğini kaydetti.

Çok sayıda Filistinlinin Mescid-i Aksa'nın dışında sabah namazını kılmak zorunda kaldığını aktaran Ebu Ata, İsrail İç Güvenlik Bakanlığı tarafından Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya girişlerinde güvenliği sağlaması amacıyla oluşturulan ve insansız hava araçlarıyla desteklenen özel birliğin tehlikeli olduğu konusunda uyardı.

mescid_i-aksa_625_2-jpg20141014141156

MESCİD-İ AKSA’NIN MÜSLÜMANLAR İÇİN ÖNEMİ

Mescid-i Aksa Külliyesi içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisinin yanı sıra müze, medreseler, bahçeler ve büyük avlu bulunuyor. İslam inancında Beyt'ul Makdis adı verilen külliye alanı, Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor.

Süleyman Mabedi kalıntılarının külliye alanının altında olduğuna inanan Yahudi yerleşimciler, bu alanda kazı çalışmaları yapıyor. Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

İSRAİL ASKERLERİ FİLİSTİNLİ KADINLARA SALDIRDI

Bu arada, Mescid-i Aksa Külliyesi'ni Müslümanların girişine kapatan İsrail askerleri, yasağı protesto eden Filistinli kadınlara saldırdı.

Külliyeyi Müslümanların girişine kapatan İsrail askerlerinin, Hıtta ve Silsile kapısında protesto gösterisi düzenleyen Filistinli kadınlara ses ve gaz bombası ile müdahalesi sonucu 5 kişi yaralandı.

Süleyman Mabedi kalıntılarının külliye alanının altında olduğuna inanan Yahudi yerleşimciler külliye alanı altında kazı çalışmaları yapıyor. Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

İSRAİL YAHUDİ YERLEŞİMCİLERİ YARGILAMIYOR

Öte yandan Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, Yahudi yerleşimciler tarafından yakılan Ebu Bekir es-Sıddık Camisi'nde yaptığı incelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Hamdallah, şunları kaydetti:

"İsrail hükümeti, Yahudi yerleşimcileri yaptıkları terörizmden dolayı yargılamıyor. Bunun aksine onları serbest bırakıyor. Onların öldürmelerine, yakmalarına, Filistin halkına, mal varlıklarına, hatta camilerine ve kiliselerine yönelik tacize izin veriyor. Filistin halkına koruma sağlanmasını, kutsallarının hedef alınmasının engellenmesi ve ibadet haklarının garanti altına alınmasını."

Uluslararası toplumun sorumluluk sahibi olmasını talep eden Hamdallah, "Mescid-i Aksa'da cami cemaatinin her gün taciz edilmesi, Aksa'nın zamansal ve mekansal olarak bölünmesi gibi ırkçı uygulamalarla karşı karşıya kalındığını" ifade etti.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle