'DÜNYAYI KURTARAN KIZ'IN HİKAYESİ

Genç Dergisi yazarı Ayşegül Genç, “Dünyayı Kurtaran Kız” kitabında vicdanı ahret inancına odaklayan, dünyayı kurtarma fikrinden ödün vermeyen kızların hikayesini anlatıyor.

Bu dünyaya katlanabilmek adınadır tüm yazma çaba­ları. Var olmanın dinmek bilmek sancısı ile dünyada oyalanmanın ıstırabını sinemizin ortasında birleştirip hakikate doğru bir adım atabilmek adınadır yazdığı­mız her ne varsa. Bu kitap, vicdanı ahret inancına, ‘İslam ve kadın’ resmini ‘İslam ve insan’ çerçevesine genişletme ça­basıdır.

Tüm haksızlıkları sadece insan ile çözümlemeye çalışanlara, yeryüzünün vekili değil de sahibi gibi davrananlara ve özgür­lük kavramının içini boşaltanlara hakikatin engin ve kuşatıcı halini duyurabilmek derdindedir. ‘Birey’ üzerinden toplumun İslami algı ve yorumlarının izlenmesine olanak sağlayacaktır.

Kaskatı bir mahiyete bürünen sözün; canlılığını ve hareketli­liğini yitirerek basit bir nesne haline getirilen duyguların; de­ğişmeyen maskelerin ve aldatıcı suretlerin arasında; kendine özgü, kendi koşullarının bilincinde, yeni sorular sorarak yata­ğını doldurmaya çalışan cılız bir ırmaktır bu kitap.

Beş duyu organı olduğu halde insan neden bu kadar duyarsız? Kendinden feragat eden insan özgürlüğe ulaşamaz mı? Takva, çevreye duyarlı olmak ve pür dikkat yaşamak değil midir? İslami değerleri canlandırmak ve buna kendi üzerimizden başlamak en büyük cihad değil midir? Kalbin kararması, taş­laşması aşktan uzak düştüğü için değil midir? Dünyadaki her eksikliği ve kusuru bizimle tamamlamayı murad eden bir dine mensupken neden bu kadar aciz ve bahaneciyiz? Neden bize emanet olarak verilenlere sahiplik iddiasında bulunuyoruz? Almakla değil vermekle imtihanda olduğumuzu ne zaman kavrayacağız?

Elinizdeki kitap tüm bu soruları yeniden kalbinize düşürecek ve asıl soruya akmak adına sizden refakatinizi talep edecektir. Ancak bu sayede cılız ırmaklar coşkun nehirlere dönüşür ve kuruyup buharlaşmadan maksuda ulaşmak mümkün olabilir.

Dünyayı Kurtaran Kız, Ayşegül Genç, 152 Sayfa, Genç Kitaplığı

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle