Dünya Müslümanları Kadir Gecesi'ni İhya Etti

Dünya'da Kadir Gecesi dolayısıyla Müslümanlar camileri doldurdu.

Batı Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk'ta Kadir Gecesi vesilesiyle programlar düzenlendi.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camii'ne gelen Müslümanlar, Kadir Gecesi dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.

detail-photo-fancybox-0

Camide gece boyunca Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi. İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, Kur'an-ı Kerim'in, hayatın getirdiği sorunlarda bir mihenk taşı olması gerektiğini söyleyerek, inananlara bu geceyi dua ve ibadetle geçirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Bosna Hersek'in Gorazde kentindeki Kayseri Camii'nde teravih namazının ardından düzenlenen program kapsamında, 6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler unutulmadı.

Kadir Gecesi dolayısıyla düzenlenen programda, Türkiye'deki depremlerde hayatını kaybedenler için dua edildi.

Gorazde Müftüsü Remzija Pitic, Kadir Gecesi'nde Türkiye'deki kardeşlerinin manevi olarak yanında olmak istediklerini belirtti.

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği ise "Hediyem Kur'an Olsun" projesi kapsamında, Kur'an-ı Kerim dağıttı.

- Sırbistan ve Karadağ

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki tek cami olan Bayraklı Camii'nde toplanan vatandaşlar ise Kadir Gecesi vesilesiyle Kur'an-ı Kerim okudu ve dua etti.

Balkanlar'ın en küçük ülkesi Karadağ'ın başkenti Podgorica'daki tarihi Osmanagic Camisi'ni dolduran Müslümanlar da gece boyunca Kur'an-ı Kerim okuyup, dua etti.

detail-photo-fancybox-1

- Kosova, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve 'bin aydan hayırlı' olarak kabul edilen Kadir Gecesi, nüfusunun çoğunu Müslümanların oluşturduğu Kosova'da da ihya edildi.

Müminler, başkent Priştine'deki tarihi Fatih Sultan Mehmed Camii'nde saf tuttu.

Ülkenin güneyindeki Prizren şehrinde ise Kadir Gecesi dolayısıyla Müslümanlar sabaha kadar ibadet ve dua için Emin Paşa Camii'ni doldurdu.

Restorasyonu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlandıktan sonra yeniden ibadete açılan Priştine Sultan Murat (Çarşı) Camii de müminlerle doldu.

Kuzey Makedonya’da yaşayan Müslümanlar, Kadir Gecesi'ni ibadetle geçirmek için camileri doldurdu.

Kadir Gecesi münasebetiyle başkent Üsküp'teki Mustafa Paşa Camisi'ne yoğun ilgi gösterildi.

Üsküp Müftülüğü tarafından düzenlenen program kapsamında Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça ilahiler okundu.

Caminin içinin yanı sıra bahçesinde de çok sayıda Müslüman Kadir Gecesini idrak etmek için toplandı. Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki Ethem Bey Camii'nde de Kadir Gecesi dolayısıyla yoğunluk yaşandı.

Müslümanlar, teravih namazının ardından dua etti, Kur'an-ı Kerim okudu. Kadir Gecesi vesilesiyle gecenin önemine binaen vaaz verildi. Arnavutluk'ta yaşayan Müslümanlar ülke genelindeki camileri doldurarak geceyi idrak etti.

detail-photo-fancybox-2

Kudüs

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve 'bin aydan hayırlı' olarak kabul edilen Kadir Gecesi, Kudüs'te ihya edildi.

Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'yı dolduran binlerce kişi, namaz kılıp dua etti.

detail-photo-fancybox-3

Afganistan

Afganistan'da Müslümanlar, Kadir Gecesi’ni idrak etmek üzere camileri doldurdu.

Ülkenin batısındaki Herat kentinde bulunan Ulu Cami'ne akın eden yüzlerce kişi teravih namazının ardından tesbih namazı kıldı.

detail-photo-fancybox-4

Azerbaycan

Başkent Bakü'de Kadir Gecesi dolayısıyla program düzenlendi.

Bakü Türk Şehitliği Camii'nde düzenlenen program iftarla başladı, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri İhsan Açık'ın Kadir Gecesi'nin faziletlerini anlattığı vaazla devam etti.

Programda, teravih namazının ardından Kur'an-ı Kerim okundu, Türkiye'deki depremlerde hayatını kaybedenler ve şehitler için dua edildi.

Etkinliğe katılan çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

detail-photo-fancybox-5

Pakistan

Pakistan’ın Ravalpindi kentindeki Müslümanlar, Kadir Gecesi'ni idrak etmek için Jamia Camii'ne akın etti.

Camiyi dolduran onlarca kişi, burada namaz kılıp dua etti.

KKTC

Başkent Lefkoşa'daki Hala Sultan Camii'nde, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi dolayısıyla program düzenlendi.

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre'nin yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı programda dualar edildi, Kur'an-ı Kerim okundu, teravih, tesbih ve şükür namazları kılındı.

detail-photo-fancybox-7

Program sonunda katılımcılara gül şerbeti ve lokma tatlısı ikram edildi.

Kadir Gecesi dolayısıyla KKTC'nin Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, Lefke ve İskele kentlerinde de çeşitli program ve etkinlikler düzenlendi.

Gecenin önemine ilişkin açıklamalarda bulunan KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal, ramazanın 12 ayın en değerlisi olduğunu söyleyerek, "Kadir Gecesi Kur'an-ı Kerim'in indiği gecedir. Bunun bu kadar değerli olduğunun farkına varmalıyız. Cenabı Allah'ın kulları ile irtibatı Kur'an-ı Kerim aracılığıyladır. Kur'an-ı Kerim'in indiği bu gece bu nedenle çok önemlidir." diye konuştu.

Kaynak: Diyanet Haber

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.