Diyanet’ten Görme Engellilere Yönelik Umre Ödüllü Yarışma

Diyanet İşleri Başkanlığı son yıllarda engelli vatandaşlara yönelik hizmetleriyle dikkat çekiyor. Diyanet şimdi de görme engelli vatandaşlara yönelik umre ödüllü “Kur’an-ı Kerim” ve “Dini Bilgiler Yarışması” düzenlemeye hazırlanıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı son yıllarda engelli vatandaşlara yönelik yaptığı hizmetlerle dikkat çekiyor. Diyanet’in engelli vatandaşlara yönelik yaptığı çalışma ve hizmetler kapsamında; erişilebilir olması için cami ve mescitler engelli vatandaşlara göre yeniden dizayn ediliyor, dini yayınlar engelli vatandaşlara uygun olarak yeniden hazırlanıyor, engelli vatandaşların dini eğitimlerine yönelik sürekli yeni çalışmalar hazırlanıyor. Her ilde il müftülüğüne bağlı çalışan “İl Engelli Koordinatörü” bulunuyor ve engelli vatandaşlarımızın dini öğrenme ve yaşamalarında karşılaştıkları problemlere çözümler üretiyor. Ayrıca engelli vatandaşların Kur’an-ı kerim başta olmak üzere dini bilgilerini öğrenebilmeleri amacıyla her ilde en az bir engelli Kur’an kursu sınıfı açılıyor. Bu kurslarda Diyanet İşleri Başkanlığının eğitimlerine katılan sertifikalı öğreticiler engelli vatandaşlara yönelik eğitimler veriyor.

DİYANET GÖRME ENGELLİLERE YÖNELİK UMRE ÖDÜLLÜ YARIŞMA DÜZENLEYECEK

Engelli vatandaşlara yönelik hizmetlerine ivme kazandıran Diyanet İşleri Başkanlığı bu günlerde bu çalışmalarına bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Engelli vatandaşların din eğitimlerinde devamlılığı sağlamak ve onlara moral ve motivasyon sağlamak amacıyla, umre ödüllü yarışma düzenliyor.

DİYANET YARIŞMAYI KAZANAN ENGELLİ VATANDAŞLARI UMREYE GÖTÜRECEK

Önceki yıllarda işitme engellilere yönelik düzenlenen umre ödüllü “Kur’an-ı Kerim” ve “Dini Bilgiler Yarışması” bu sene görme engelli vatandaşlara yönelik yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı uzun dönem, hafızlık, yatılı ve yaz Kur’an kurslarının önceki yıllarında eğitim görmüş veya hali hazırda bu kurslarda eğitime devam eden %61 ve üzeri görme engelli kursiyerlere yönelik umre ödüllü “Kur’an-ı Kerim” ve “Temel Dini Bilgiler Yarışması” düzenlenecek.

UMRE ÖDÜLLÜ YARIŞMANIN DETAYLARI

Yarışmaya Başvuru Süreci ve Şartlar

1- Başvurular, 17.09.2018-02.10.2018 tarihleri arasında il müftülüklerince kabul edilecek.

2- Yarışma, 05-06.11.2018 tarihlerinde yine il müftülüklerince yapılacak.

3- Yarışmaya herhangi bir kamu kurumunda çalışmayan kişiler başvurabilecek. Yarışma Konuları Hafız olanlar Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma, (talim, tecvit, tashih-i huruf vb.) hafızlık, ezber ve temel dini bilgiler konularında yarışacak. Hafız olmayanlar ise Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma (talim, tecvit, tashih-i huruf vb.) ezber ve temel dini bilgiler konularında yarışacak. Yarışmacılara yöneltilecek ezberler; Yasin, Mülk, Nebe, Fetih, Hucurat ve Duha surelerinden itibaren kısa sureler arasından seçilecek. Dini bilgiler alanında yöneltilecek sorular ise her iki gruba da Kur’an kurslarında ders kitabı olarak kullanılan “Dinim İslam” kitabının içeriğinden seçilecek. Yarışma ile ilgili süreç il/ilçe müftülükleri ve il engelli koordinatörleri tarafından yürütülecek. Yarışma sonucunda her ilden bir kişi seçilecek ve kendisine refakat edebilecek bir yakınıyla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla umreye gidecek. Diyanet Haber

Kaynak: Diyanet Haber

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle