Diyanet Mobil Uygulamaları

Diyanet İşleri Başkanlığı tafından hizmete sunulan mobil uygulamalar ile İslam'ı öğrenmeniz ve hayatınıza tatbik etmeniz çok kolaylaşıyor.

Diyanet'in hazırladığı mobil uygulamalarda; namaz vakti, namaz rehberi, elif-ba, Kur'ân-ı Kerim, Ramazan rehberi, kurban rehberi, sure ve dualar, Diyanet takvimi, Diyanet kitaplık, Diyanet dergilik, Hikayelerde ayetler, Hikayelerde hadisler, Kur'ân sureleri, Diyanet Radyo-TV yer alıyor.

DİYANET MOBİL UYGULAMALARI

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan mobil uygulamaları aşağıdaki linklere tıklayarak mobil cihazlarınıza indirebilirsiniz.mobil-kuranikerim

MOBİL KUR'ÂN-I KERİM UYGULAMASI

Kur'an-ı Kerim uygulamasında meal ve tefsiriyle birlikte okunmasına yönelik istifadenize sunulmuştur.

Apple Store mobil Kur'ân-ı Kerim uygulamasını indirmek için tıklayınız

Android - Google Play mobil Kur'ân-ı Kerim uygulamasını indirmek için tıklayınız

 

MOBİL NAMAZ VAKTİ UYGULAMASI

Namaz vakti uygulaması ile dünyanın her yerinde namaz vakitlerine ulaşabilirsiniz. Seçtiğiniz tüm şehirlerin namaz vakitlerini görebilirsiniz. mobil-namazvakti

Apple Store mobil Namaz Vakti uygulamasını indirmek için tıklayınız

Android - Google Play mobil Namaz Vakti uygulamasını  indirmek için tıklayınız

MOBİL NAMAZ REHBERİ UYGULAMASI

 

Namaz Rehberi uygulaması ile Hanefi ve Şafii Mezhebine göre namazla ilgili en temel konulara çok kolay ulaşabiliyorsunuz.

 • Abdest, Teyemmüm, Gusül, Mesh bilgileri.
 • Ayet-i Kerimeler ve Hadis-i şerifler.
 • Namaz Rehberi.
 • Ezan ve Kamet.
 • Resimli 5 Vakit namazın kılınışı.
 • Namaz duaları.
 • Namaz terimleri.
 • Namaz ile ilgili sıkça sorulan sorular gibi bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Apple Store mobil Namaz Rehberi uygulamasını indirmek için tıklayınız

Android - Google Play mobil Namaz Rehberi uygulamasını indirmek için tıklayınız

 

MOBİL DİYANET TAKVİMİ UYGULAMASI

Diyanet Takvimi uygulaması ile takvim bilgilerini görebilirsiniz.

Apple Store mobil Diyanet Takvimi uygulamasını indirmek için tıklayınız

Android - Google Play mobil Diyanet Takvimi uygulamasını indirmek için tıklayınız

MOBİL SURE VE DUALAR UYGUAMASI

mobil-surevedualar

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan, Namaz Sure ve Dualarının meal ile birlikte okunmasına yönelik istifadenize sunulan bir uygulamadır.

Apple Store mobil Sure ve Dualar uygulamasını indirmek için tıklayınız

Android - Google Play mobil Sure ve Dualar uygulamasını indirmek için tıklayınız

MOBİL DİYANET DERGİLİK UYGULAMASI

 

Diyanet Dergilikte hem güncel hem de eski sayılara ulaşmak mümkün. İstenilen dergilerin kütüphanede saklanma imkânıda bulunmakta.

Apple Store mobil Diyanet Dergilik uygulamasını indirmek için tıklayınız

Android - Google Play mobil Diyanet Dergilik uygulamasını indirmek için tıklayınız

MOBİL HİKAYELERDE HADİSER UYGULAMASI

mobil-hikayelerhadisler

Hayatı bizim için mükemmel bir örnek olan Peygamberimizin güzel sözlerinin hikâyelerle anlatıldığı bu uygulamada keyifli bir okuma şöleni sizi bekliyor.

Dokunduğunuzda hareket eden sürpriz karakterler ve sayfaların kenarında köşesinde gizlenmiş hareketli görsellerle Peygamberimizin sözlerini öğreneceksiniz.

Apple Store mobil Hikayelerde Hadiser uygulamasını indirmek için tıklayınız

Android - Google Play mobil Hikayelerde Hadiser uygulamasını indirmek için tıklayınız

 

MOBİL HİKAYELERDE AYETLER UYGULAMASI

Rabbimizi tanımanın yollarından en önemlisi kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bulunan ayetleridir. O’nun sözlerinden haberdar olmasaydık bizden ne istediğini, neler yapmamız gerektiğini bilemezdik. Bu uygulama ile Kuranı Kerim’den bir damla sunduk sizlere. Bu uygulamada yer alan içerikler ise şöyle:

 • Yaratıcımızın güzel sözlerini minik hikâyelerle anlattık.
 • Keyifle okuyun diye de hikâyelerdeki görsellerin içine bazı sürpriz nesneler koyduk.
 • İnteraktif bazı özellikler içeriyor. Siz sayfalarda ilerlerken görseller onlara dokunduğunuzda bir anda zıplayıp koşmaya başlayabilirler.

Apple Store mobil Hikayelerde Ayetler uygulamasını indirmek için tıklayınız

Android - Google Play mobil Hikayelerde Ayetler uygulamasını indirmek için tıklayınızmobil-ykuransureleri

MOBİL KUR'ÂN SURELERİ UYGULAMASI

Bu uygulama interaktif bazı özellikler içeriyor. Sayfalarda ilerlerken karşına çıkan nesneler öyle oldukları gibi durmayabilirler. Sayfalardaki nesnelere parmağınla dokunduğunda seni bazı sürprizler bekliyor olacak. Özellikle çocuklara eğlendirerek Kur'ân surelerini öğretmek için güzel bir uygulama.

Apple Store mobil Kur'an Sureleri uygulamasını indirmek için tıklayınız

Android - Google Play mobil Kur'an Sureleri uygulamasını indirmek için tıklayınız

MOBİL DİYANET RADYO - TV UYGULAMASI

Diyanet Radyo TV uygulamasıyla dünyanın her yerinde Diyanet TV, Diyanet Radyo ve Diyanet Kur'an Radyo'ya ulaşabilirsiniz.

Apple Store mobil Diyanet Radyo TV uygulamasını indirmek için tıklayınız

Android - Google Play mobil Diyanet Radyo TV uygulamasını indirmek için tıklayınız

Diyanet'in hazırlamış olduğu mobil uygulamalar hakkında daha fazla bilgi almak ve diğer uygulamaları da görmek için tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Diyanet Mobil Hizmetler

İslam ve İhsan

DİYANET KUR'ÂN PORTALI

Diyanet Kur'ân Portalı

DİYANET ELİF-BA UYGULAMALARI (KUR’AN ÖĞRENİYORUM UYGULAMASI)

Diyanet Elif-ba Uygulamaları (kur’an Öğreniyorum Uygulaması)

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.