DARAĞACINDA ŞEYTANA SECDE EDEN ABİD

Hayati inanç, Erkam Radyo’da “Darağacında şeytana secde eden âbid”in hikayesini anlattı.

ŞEYTANA SECDE EDEN ÂBİD: BARSİSA

İsrailoğullarından Âbid Barsisa, halk arasında sevilen ve sayılan bir kimse idi. Şeytan onu saptırmanın yollarını arıyordu. İblis, bir gün bütün avanesini topladı ve sordu:

“-Bu âbidi kim yoldan çıkarabilir? O sizi artık aciz bıraktı!”

Şeytanlardan bir ifrit dedi ki:

“-Onu ben fitneye düşürebilirim!”

Bunun üzerine İblis:

“-Haydi hemen işe başla.” dedi. O ifrit şeytan yola çıktı. İsrailoğulları hükümdarlarından birinin konağına girdi. Sultanın güzel bir kızı vardı. O kızı çıldırttı. Tabibler çaresiz kaldılar. Günün birinde o ifrit, insan süretinde geldi. Onlara şöyle dedi:

“-Eğer o kızın iyileşmesini istiyorsanız, Âbid Barsisa’ya götürün. Ona duâ eder, böylece iyileşir.”

Alıp Barsisa’ya götürdüler. Gerçekten genç kız hastalığından kurtuldu. Dönüp geldiler. Ancak bir süre sonra kız yine hastalandı. Bu defa insan kılığındaki ifrit onlara şöyle dedi:

“-Eğer onun tamamen iyileşmesini istiyorsanız, bırakın Barsisa’nın yanında birkaç gün kalsın!”

Kızı, Barsisa’nın yanına bırakıp döndüler.

Barsisa bir gün yemeğe oturduğu sırada, ifrit kızın cinnetini tazeledi. Her yanını açtırttı; ama Barsisa ondan yüz çevirdi. Bu iş böylece uzayıp gitti... Ancak, günün birinde Barsisa onun vücuduna baktı. Dayanamadı ve onunla zina etti.

Bunun üzerine ifrit ona geldi. Şöyle dedi:

“-Sen, bu yaptığın işten ötürü sultanın cezasından kurtulamayacaksın. Onu öldürmeli ve ibadethanene gömmelisin. Onu, sana sordukları zaman da “Eceli geldi, öldü!” dersin.”

Barsisa, kızı öldürdü ve gömdü. Gelip kızlarını sordukları zaman, onlara kızın öldüğünü haber verince, inandılar, dönüp gittiler.

Bu arada ifrit onlara geldi ve şöyle dedi:

“-Barsisa onunla zina etti. Duyulacağından korkunca da öldürdü!”

Bunun üzerine sultan adamları ile rahibin yanına geldi. Kızın mezarını açtılar, boğazlanmış olduğunu gördüler. Âbidi yakalayıp idam yerine götürdüler. Barsisa asılacağı sırada, ifrit geldi ve şöyle dedi:

-Sana bunları ben yaptım. Onu başkasının boğazladığını haber verip seni kurtaracağım. Onlar benim bu sözüme inanırlar. Eğer bana secde edersen bunu yaparım. Barsisa:

“-Bu haldeyken sana nasıl secde edeyim?” deyince, ifrit şöyle dedi:

“-Başınla bana imalı secde et, ona da razıyım!”

Barsisa, böylece şeytana secde etti ve imansız gitti.

ŞEYTANIN TUZAKLARI

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle