Daiş Sonrası Bölgeyi Kim Şekillendirecek?

DAİŞ terör örgütünün bölgedeki etkinliğini sürdürmesinin nedeni bu terör örgütüyle savaşılıyor gibi yapılmasından kaynaklanıyor. Çünkü bölgenin DAİŞ’den temizlenilmesinden çok DAİŞ sonrasına odaklanılmış durumda.

Mesele, DAİŞ sonrası bölgenin nasıl ve kimler tarafından şekillendirileceği sorusunda düğümlenmiş durumda. Hemen herkes bölgenin DAİŞ unsurlarından temizlenmesi sonrası dönemde elinin güçlü olması için çalışıyor…

Irak’ın ikinci büyük şehri Musul ve Suriye’de stratejik öneme sahip ve terör örgütünün merkez üssü olan Rakka’nın DAİŞ’ten temizlenmesi uzun zamandır bölgesel ve küresel aktörlerin gündeminde. Ama bunun nasıl yapılacağı bir türlü netleştirilemiyor. Irak’ın en büyük ikinci şehri olan ve Sünnilerin yaşadığı Musul’un terör örgütü DAİŞ’ten hangi unsurlarla kurtulacağı ve sonrasında kimler tarafından yönetileceği sorusunun cevabı bulunamadığı için bu operasyon sürekli öteleniyor.

Suriye’de de benzer bir durum söz konusu. DAİŞ’in elinde bulunan ve örgütün kalesi durumundaki stratejik öneme sahip Rakka’nın kimler tarafından terör örgütünün elinden kurtarılacağı önem arz ediyor. Önem arz ediyor çünkü petrol yataklarıyla bilinen stratejik konumdaki Rakka’yı alan, DAİŞ sonrası kurulması muhtemel pazarlık masasına çok daha güçlü bir biçimde oturacak. Dolayısıyla mesele sadece bölgenin DAİŞ terör örgütü unsurlarından temizlenmesi değil. Asıl mesele DAİŞ sonrasına ilişkin hesaplarla alakalı. Her bir aktör satrancı tahtasındaki hamlelerini de ona göre yapıyor.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 368. Sayı

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle