CUMANIZ MÜBAREK OLSUN

Cuma her Müslümanın bayramı olarak kabul edilen, mübarek bir vakit ve gündür. İçinde Cuma namazını barındıran ve Peygamber Efendimiz’in de hadislerinde geçen Cuma gününün fazileti ve Cuma günü yapılacak dua ve sünnetler...

Ebû Hüreyre’den -radıyallâhu anh- rivayet edildiğine göre Resûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: “Üzerine güneş doğan en hayırlı gün Cuma günüdür. Âdem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve yine o gün cennetten çıkarıldı. ” (Müslim, Cuma 17, 18)

Selmân’dan -radıyallâhu anh- rivayet edildiğine göre Resûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: “Bir kimse cuma günü boy abdesti alarak elinden geldiğince temizlenir, saçını sakalını yağlayıp tarar veya evindeki güzel kokudan süründükten sonra câmiye gider, fakat orada yan yana oturan iki kimsenin arasını açmaz, sonra Allah Teâlâ’nın kendisine takdir ettiği kadar namaz kılar, daha sonra sesini çıkarmadan imamı dinlerse, o cumadan öteki cumaya kadar olan günahları bağışlanır. ” (Buhârî, Cuma 6, 19)

CUMA GÜNÜNÜN FAZİLETİ İLE İLGİLİ HADİSLER

CUMA GÜNÜ OKUNACAK DUALAR

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

CUMA GÜNÜNE ÖZEL MESAJLAR

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle