Cennet’e Gitmek mi Cehennem’e Gitmek mi Daha Kolay?

Bize aynı derecede yakın olan Cennet ve Cehennem’i devamlı hatırlamamız, burnumuzun dibindeki cenneti kaçırmamak için tâat ve ibadete düşkünlük göstermemiz lâzımdır. Peki Cennet’e gitmek mi Cehennem’e gitmek mi daha kolay?

İbni Mes’ûd radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Cennet size, ayakkabınızın bağından daha yakındır. Cehennem de öyledir.” (Buhârî, Rikak 29.)

CENNET’E VE CEHENNEM’E GİTMEK ÇOK KOLAY

446 numarada tekrar gelecek olan hadîs-i şerîfe göre Cennet de Cehennem de âdetâ burnumuzun dibindedir. Atılacak adımlara, yapılacak amellere göre Cennet’e ve Cehennem’e gitmek pek kolaydır. İbadet ve tâat kişiyi Cennet’e, günah ise Cehennem’e yaklaştırır. Bu yakınlık hadisimizde, nalın tasması ya da potin bağına, tokyo atkılarına teşbih edilmiştir. Nitekim Buhârî’nin bir başka rivayetinde de “Ölüm insana pabucunun atkısından daha yakındır” (Medine 12, Menâkıbu’l-ensâr 46, Merdâ 8, 22) buyurulmuştur. Dilimizde bu mâna “burnunun dibinde” deyimiyle anlatılır.

İnsanın Cennet’e de Cehennem’e de aynı yakınlık veya uzaklıkta olduğu, seçip benimseyeceği yaşama tarzı, atacağı adımlarla her ikisine de ulaşmakta zorlanmayacağı, Peygamber Efendimiz’in bu özlü ifadesinden anlaşılmaktadır. Bizden Cennet’i ve Cehennem’i ayaklarımıza temas ediyormuş gibi düşünmemiz istenmekte ve tabiî ona göre sürekli bir mücâhede içinde olmamız teşvik edilmektedir.

HADİSTEN ÖĞRENDİKLERİMİZ

1. Bize aynı derecede yakın olan Cennet ve Cehennem’i devamlı hatırlamamız, burnumuzun dibindeki Cennet’i kaçırmamak için tâat ve ibadete düşkünlük göstermemiz lâzımdır.

2. Nefis ve şeytana karşı koymak Cehennem’i bizden uzaklaştırır.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

CENNET VE CEHENNEM ŞU ANDA VAR MIDIR?

CENNET VE CEHENNEM ŞU ANDA VAR MIDIR?

CENNET VE CEHENNEMİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR? - VİDEO

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle