CAMİLER ÇOCUK GÜLÜCÜKLERİYLE ŞENLENDİ

Adıyaman’da düzenlenen yaz Kur’an kursları, öğrencilerin eğitime devamının sağlanması amacıyla unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunlarıyla destekleniyor.

Adıyaman’daki camilerde düzenlenen yaz Kur’an kurslarına katılan çocuklar, eğitimin ardından unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunları oynama fırsatı buluyor.

Sabah camiye gelen çocuklar, Kur’an kursunun başlamasını sabırsızlıkla bekliyor. Öğrencilerin kursa devamının sağlanması amacıyla hayata geçirilen uygulamayla çocuklar, Kur’an-ı Kerim ve tecvit eğitiminin ardından mendil kapmaca, körebe, halat çekme gibi oyunlar oynuyor.

Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlarla eğlenen çocuklar, zamanlarının büyük bölümünü burada geçiriyor. Saltoğlu Camisi imamı Arif Kılıç, yaz aylarında çocuklar için Kur’an kursları düzenlediklerini söyledi.

‘‘KUR’AN OKUMAYI SEVDİRMEK İÇİN HER TÜRLÜ FIRSATI DEĞERLENDİRİYORUZ’’

Bu yaz düzenlenen Kur'an kursunun devam ettiğini belirten Kılıç, şöyle konuştu:

‘‘Camide öğrencilerimize Kur’an-ı Kerim öğretiyoruz. Bunun yanı sıra çocukların camiyi sevmesi için çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Bu etkinliklerin başında halat çekme, ip atlama ve mendil kapmaca gibi oyunlar geliyor. Burada çocuklara İslam ve cami kültürünü de aşılamaya çalışıyoruz. Onlara camiyi ve Kur'an okumayı sevdirmek için her türlü fırsatı değerlendiriyoruz.’’

Kursa 70 çocuğun katıldığını ifade eden Kılıç, ‘‘Çocuklarımızın yüzde 80'i Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi.’’ dedi.

Çocuklardan Yavuz Selim Önal, burada hem eğlenerek hem de öğrenerek vakit geçirdiklerini dile getiren Önal, ‘‘Bazen hocalarımız yemek getiriyor, kahvaltı ısmarlıyor. Kur’an dersinden sonra oyunlar oynuyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle