Cambridge Camii 2018'de Açılacak

Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan ve Londra’da bulunan Cambridge Üniversitesi'nin kampüsünde, Türkiye Diyanet Vakfı öncülüğünde inşa edilen cami, 2018 yılı kasım ayında ibadete açılıyor.

Cambridge Camisi, Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi olacak, müştemilatında eğitim ve çocuk alanları da yer alacak. Çalışmalar tamamlandığında, içerisinde iki bin kişi ibadet edebilecek.

Cumhurbaşkanlığı ile yedi kıtada insanlığın hizmetinde olan, dünyanın en ücra köşelerine ezan sesini ulaştıran Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğinde inşa edilen cami, Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi olacak. Çalışmalar tamamlandığında, iki bin kişinin ibadet edebileceği caminin müştemilatında, eğitim ve çocuk alanları da bulunacak. Ayrıca Müslüman ve gayrimüslim topluluklar tarafından kullanılmak üzere, sohbet hane ve toplantı odaları da inşa edilecek.

Cami için başlatılan girişime öncülük eden isimler arasında yer alan, dünyaca ünlü İngiliz müzisyen Yusuf İslam ve beraberindeki heyet, cami hakkında son görüşmeleri yapmak üzere Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda gerçekleşen görüşmenin ardından Yusuf İslam ve beraberindeki heyet, Mehmet Görmez başkanlığında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti. Erdoğan’a Cambridge Camii ile ilgili bilgi verildi. Erdoğan, yıllar önce müslüman olan İngiliz müzisyen Yusuf İslam’ı kabulüne ilişkin fotoğrafı, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından paylaştı.

"Sevgili kardeşim Yusuf, külliye'yi ziyaretin ve samimi sohbetin için teşekkür ederim. Türkiye’ye hoşgeldin." dedi. İngiliz müzisyen Yusuf İslam’da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paylaşımını retweet  etti.

Kaynak: TRT Diyanet

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle