BEBEĞİN ZİHİNSEL GELİŞİMİNİ ARTIRAN ÖNERİLER

Bebeğinizle birlikte hem keyifli zaman geçirmek, hem de bebeğinizin zihinsel gelişimine katkıda bulunmak için önerilen aktiviteleri uygulayabilirsiniz.

Bebeklerin, 0-2 yaş arası dönemi her açıdan olduğu gibi zekâ gelişimi açısından da çok önemli. Bu dönemi en verimli şekilde geçirerek bebeğinizin zekâ gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

KİTAP OKUYUN

Ebeveynlere, yeni davranışlarla, gelişimlerle ve mücadelelerle dolu çocuk yetiştirme serüveninde rehberlik eden kaliteli yayınları bulun. Bu kitaplarla gerekli bilgileri, uzman tavsiyelerini, pratik çözümleri ve çocuğunuzun fiziksel gelişimini garanti eden yolları öğrenebilir; ebeveynlik teknikleri ve fiziksel, duygusal, entelektüel ve davranışsal gelişimi maksimum seviyeye getirmekte kullanabileceğiniz aktiviteler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 Birlikte renkli, resimli kitaplar okuyun! Bir yandan sesinizi dinleyip bir yandan da parlak renkli, kontrast desenlere bakmaya bayılacak.

ONA GÜNÜNÜZÜN NASIL GEÇTİĞİNİ ANLATIN

Bebeğinizle konuşun. Doğduğu günden itibaren sohbetlerin içerisinde bulunmasını sağlayın ve bolca göz temasında bulunduğunuzdan emin olun.

ULAŞABİLECEĞİ YERLERE AYNALAR YERLEŞTİRİN

Beşiğinin yanına kırılmaz bir ayna yerleştirerek bebeğinizin kendi yüzünü ve hareketlerini görebilmesini sağlayın. Duvarın alt kısmına geniş bir ayna koyun ve yerde oyun oynarken kendini izleyebildiğinden emin olun.

Bebeğiniz kendi yansımasına baktığını anlamayacak; ancak kollarını hareket ettiren ve kendisine gülümseyen kişiyi izlerken çok eğlenecek.

SES ÇIKARAN OYUNCAKLAR ALIN

Oyuncak piyasası son derece zengindir; önemli olan bebeğinizin gelişimine yardımcı olacak ve ilgisini çekecek, eğlenmesini sağlayacak oyuncakları bulabilmektir. Gezin, görün, araştırın; bebeğinizin yalnızca bakarak bile ilgisini çekebilecek oyuncakları satın alın.

Müzik çalan ya da değişik sesler çıkaran oyuncaklar alın, özellikle de her dokunuşta ses çıkaran oyuncaklardan. Bir zil ile çıngırağı ya da davulu karşılaştırarak farklı nesnelerin farklı sesleri olduğunu gösterin. Belirli oyuncakların belirli sesler çıkardığını gördükçe sebep - sonuç ilişkisini öğrenmeye başlayacak.

YENİ DOKULARLA TANIŞMASINI SAĞLAYIN

Bebeğinize farkı hissedebileceği ve rahatlıkla ağzına koyabileceği, farklı dokulara sahip, kolay temizlenebilir objeler verin.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle